رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

تحصیل 45 درصد دانش‌آموزان مازندران در 31 رشته فنی و حرفه‌ای - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تحصیل 45 درصد دانش‌آموزان مازندران در 31 رشته فنی و حرفه‌ای

تحصیل 45 درصد دانش‌آموزان مازندران در 31 رشته فنی و حرفه‌ای


معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران گفت: 45 درصد دانش‌آموزان مازندران در مدارس فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند که هم‌اکنون 31 رشته در فنی و حرفه‌ای‌های استان فعال است.

تحصیل 45 درصد دانش‌آموزان مازندران در 31 رشته فنی و حرفه‌ای


اسفندیار نظری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های دستاورد دانش‌آموزان اظهار کرد: با توجه به اهداف و برنامه‌های از قبل تعیین شده نخستین نمایشگاه دائمی تولیدات دانش‌آموزی مازندران در راستای حمایت از هنرستان‌ها و کاردانش‌ها در قالب تبصره 75 در آمل افتتاح شد.

وی گفت: امیدواریم در آینده نزدیک دانش‌آموزان آملی بتوانند در نمایشگاه‌های بهاره و دیگر نمایشگاه‌ها طی ایام سال توانمندی خود را به نمایش درآوردند.

نظری با تاکید بر اینکه در راستای برگزاری نمایشگاه دائمی برنامه جامع هنرستان‌های مازندران تدوین شده و خردادماه سال 94 همایش ملی تولیدات و دستاوردهای دانش‌آموزی را در مازندران شاهد هستیم، گفت: از همه صنایع، کارخانجات، شهرک‌های صنعتی، اساتید و بزرگان آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها می‌خواهیم در این مهم نقش اساسی داشته باشند.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران با تاکید بر اینکه می‌خواهیم در برای تحقق شعارمان که افزایش نیروی ماهر کار برای صنایع است، تلاش بیشتری داشته باشیم، عنوان کرد: در حال حاضر 45 درصد دانش‌آموزان مازندران در مراکز فنی و حرفه‌ای و هنرستان مشغول به تحصیل هستند و 55 درصد در شاخه نظری فعالیت دارند.

نظری بیان کرد: تمام تلاش‌مان این است که طی سال تحصیلی آینده هدایت و انتخاب شغل دانش‌آموزان را به 49 درصد برسانیم.

این مسئول با اشاره به وجود 222 هنرستان در سطح مازندران ابراز کرد: 31 رشته در بخش فنی و حرفه‌ای فعال بوده و در کار و دانش هم دانش‌آموزان با توجه به قابلیت‌‌های بازار کار در 99 رشته مشغول به تحصیل هستند.

نظری گفت: مزیت دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای این است که برعکس رشته‌های شاخه نظری بعد از فارغ‌التحصیل شدن بلافاصله جذب بازار کار شده و 90 درصد آنها به کار مشغول می‌شوند، ولی امروزه بالغ بر 25 درصد فارغ‌التحصیلان رشته‌های دانشگاهی در مازندران بیکار هستند و این فرصت خوبی است که با ایجاد نمایشگاه دائمی در شهرستان‌ها مژده‌ به مردم مازندران دهیم که فرزندان‌شان بتوانند توانمندی‌شان را ارایه کنند.

معاون اداره کل آموزش و پرورش مازندران در مورد توسعه نمایشگاه‌های دائمی دستاوردهای دانش‌آموزی در شهرهای مختلف مازندران گفت: یکی از کارهای‌مان برای ارتقای نمایشگاه این است تا شهرداران، اعضای شورای اسلامی شهرها، مجامع امور صنفی و اداره صنعت و تجارت کمک کار برگزاری و ایجاد نمایشگاه باشند، هرچند این نمایشگاه در آمل برای تزئینات و امور خاص ایام عید با قیمت بسیار مناسب می‌تواند کمک‌ حال مردم و مسئولان باشد.

نظری ادامه داد: همه دست‌اندرکاران و مسئولان در این زمینه دست همت به آموزش و پرورش دهند، زیرا کمک به این نهاد توسعه و پیشرفت علمی و فرهنگی کشور را شامل می‌شود.

وی در مورد فعالیت مازندرانی‌ها برای رسیدن به افق 1404 متذکر شد: تقویت نیروی انسانی، ایجاد سرمایه ملی، فرهنگی، اقتصادی و افزایش نیروی انسانی توسعه‌یافته اهداف‌مان در این افق است، البته می‌توانیم با آموزش صحیح دانش‌آموزان طی 11 سال گام‌های مطلوبی در زمینه افق 1404 برداریم.

نظری اظهار کرد: اگر قرار است افق 1404 در کشورمان با استحکام اتفاق بیافتد، باید شغل معلمی و آموزش و پرورش دغدغه اصلی دولتمردان، نمایندگان مجلس و مسئولان در کشورمان باشد.