جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

تبلیغات سادات عامل گرایش به اسلام و تشیع بود - نمایش محتوای خبر

 

 

تبلیغات سادات عامل گرایش به اسلام و تشیع بود

به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، حجت‌الاسلام ستار علیزاده در مراسم گرامیداشت روز مازندران و تجلیل از مقام ملا علی فاخر دانشمند، شاعر، فقیه و مدیحه‌سرای اهل بیت در مسجد المهدی مرزن‌آباد بیان داشت: آنچه که سبب شد تا مازندرانی‌ها اسلام را بپذیرند و تشیع اثنی‌عشری را به‌عنوان مذهب قبول کردند سادات، فرزندان و امامزادگان بودند و تبلیغات این قشر سبب معروفیت اسلام علوی شد.

وی افزود: خصوصیات فردی آحاد مردم پرآوازه مازندران از قبیل شجاعت، عدالت‌طلبی و استقلال‌طلبی سبب شد تا شیعه به اسلام ناب محمدی گرایش پیدا کند.

این مسئول تصریح کرد: تنفر از ظلم، ظالم و همچنین وجود امنیت در بلاد و سرزمین مازندران از دیگر عوامل گرایش مازندرانی‌ها به اسلام بوده است.

علیزاده با اشاره به دوران حکومت ظلم و کفر در دوران امام علی(ع) گفت: در دورانی که بلاد اسلامی و تکایا محل لعن و بدگویی از امام علی و یارانش بود مازندرانی‌ها نوادگان و فرزندان عصمت و اهل بیت را دعوت کردند و نخستین حکومت تشیع را در مازندران راه‌اندازی کردند و کانون تمدن‌سازی شیعه در مازندران بنیان نهاده شد.

* چالوس پایتخت شیعه در اسلام بوده است

مدیرکل اوقاف و اداره امور خیریه مازندران خاطرنشان کرد: فرهنگ تشیع برای نخستین‌بار در چالوس نواخته شد و سپس به سعدآباد قدیم یعنی مرزن‌آباد جدید، رویان، کجور و بعد از آن به کل مناطق شمالی کشور رسید و حکومت شیعه در دیلمستان آن روز به وقوع پیوست.

وی با برشمردن نقش مازندرانی‌ها در شکل‌گیری تشیع اظهار داشت: تاسیس بارگاه ائمه اطهار و امامزادگان، توجه به عید غدیر، اقامه عزاداری امام حسین و یارانش، ولایت‌مداری، ولایت‌پذیری و پیشتازی در اطاعت از رهبری انقلاب از ویژگی‌های اصلی مازندرانی‌ها و عامل ایجاد تشیع بوده است.

علیزاده نقش بارز علما، اندیشمندان و مراجع را در ایجاد فرهنگ تشیع مهم دانست و گفت: عزت، شجاعت، دینداری و ولایت‌پذیری مردم چالوس مرهون تلاش‌های علما و مراجع دینی بود که فرهنگ تشیع را به عنوان امانتی گران‌بها به دست ما سپردند.

وی تصریح کرد: ملاعلی فاخر سمناری کلارستاقی از جمله علمای صاحب نامی بود که توانست در قالب مدیحه‌سرایی، شعر و تشیع خدمت بزرگی به اسلام و تشیع کند.

علیزاده به تکریم خادمان دین و اسلام تاکید کرد و افزود: خادمان دینی و اسلامی نظیر ملاعلی فاخر در زنده نگهداشتن عاشورا و مکتب اسلام ناب علوی و تاثیرگذاری در اعتقادات اصیل شیعه  موثر بودند و تکریم از این افراد تکریم از اسلام ناب محمدی است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران در پایان یادآور شد: از عوامل ترویج اندیشه تشیع، ترویج و تثبیت فرهنگ تشیع است.