جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

تاکید بر مبارزه مکانیکی و شیمیایی با علف های هرز در مزارع کلزا ساری - نمایش محتوای خبر

 

 

تاکید بر مبارزه مکانیکی و شیمیایی با علف های هرز در مزارع کلزا ساری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری بر ضرورت انجام مبارزه مکانیکی و شیمیایی با علف های هرز در مزارع کلزا تاکید کرد.

تاکید بر مبارزه مکانیکی و شیمیایی با علف های هرز در مزارع کلزا ساری

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، طهمورث قاسم نژاد در برگزاری کلاس آموزشی و ترویجی کشت کلزا در روستای شلدره از توابع مرکز شهید خاکزاد رستمی فریم شهرستان ساری با بیان اینکه کلزا از گیاهان روغنی است که از روغن آن به عنوان روغن خوراکی استفاده می شود، گفت: کشت این محصول در منطقه دودانگه از مهرماه آغاز می شود و با توجه به اینکه در تناوب با محصول گندم است و شیوع آفت سوسک سیاه گندم کاهش عملکرد در مزارع گندم را به دنبال دارد کشت کلزا به کشاورزان توصیه می شود.
وی ادامه داد: زمان مناسب کاشت کلزا 3 تا 4 هفته قبل از تاریخ کاشت گندم می باشد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری، میزان بذر مورد نیاز برای کاشت در روش دست پاش را 8 تا 10 کیلوگرم در هکتار اشاره کرد و افزود: میزان کود مصرفی برای این محصول اوره در سه مرحله، فسفره و کود پتاسه می باشد.
قاسم نژاد درباره مبارزه با علف های هرز کلزا گفت: این مبارزه از طریق مکانیکی (شخم عمیق بعد از برداشت به همراه دو دیسک عمود بر هم قبل از کاشت)، شیمیایی ( استفاده از سموم ترفلان، سونالان قبل از کاشت) و استفاده از بوتیزان استار قبل از سبز شدن انجام می شود.
وی با بیان اینکه مهمترین آفات کلزاحلزون، لیسک، برگ خوارها، سوسک گرده خوار و شته ها می باشد، گفت: اسکلروتینیا، فوما و لکه برگی از بیماری های کلزا در مزارع است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری اظهار کرد: بهترین زمان برداشت کلزا زمانی است که 85 تا 90 درصد دانه های خورجین های ساقه اصلی و شاخه های اولیه به رنگ قهوه ای روشن یا تیره متمایل شود و رطوبت دانه ها حداکثر 14درصد باشد.
گفتنی است سطح زیر کشت کلزا در مازندران در سال گذشته 4 هزار و 100 هکتار بوده که از این سطوح بیش از هشت هزار تن محصول برداشت شد.