سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

تأمین آب شرب درازمدت فریدونکنار با اجرای طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف - نمایش محتوای خبر

 

 

تأمین آب شرب درازمدت فریدونکنار با اجرای طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف

مدیر امور آب و فاضلاب منطقه فریدونکنار گفت: تأمین آب شرب درازمدت فریدونکنار با اجرای طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف در استان محقق می‌شود.

تأمین آب شرب درازمدت فریدونکنار با اجرای طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف

جعفر جعفرنیا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار، اظهار کرد: طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف شامل شهرهای بابل، امیرکلا، بابلسر، فریدونکنار، خزرشهر، دریاکنار و روستاهای مسیر است.

وی افزود: به‌دلیل کمبود آب شهرهای مناطق مرکزی استان به‌ویژه بابل و بابلسر و سایر شهرهای ساحلی منطقه در فصل تابستان به‌علت ورود مسافران و مشکلات کیفی چاه‌ها و منابع تأمین آب این شهرها، توسعه منابع تأمین آب این نواحی ضرورت پیدا کرد.

مدیر امور آب و فاضلاب منطقه فریدونکنار تصریح کرد: در راستای رفع بحران آبی در شهرهای بابل، امیرکلا، بابلسر، فریدونکنار، خزرشهر، دریاکنار و روستاهای این مسیر استفاده از آب‌های سطحی منطقه آب ذخیره‌شده در مخزن سد البرز مدنظر قرار گرفت.

جعفرنیا در تشریح هدف این طرح بیان کرد: منظور از اجرای این طرح تأمین آب شرب درازمدت شهرهای بابل، امیرکلا، بابلسر، فریدونکنار، خزرشهر، دریاکنار، هادی‌شهر، مرزی کلا، مشترکین عمده و 55 فقره روستاهای مسیر خطوط انتقال تا پایان سال 1415 است.

وی ادامه داد: با اجرا و بهره‌برداری از این طرح حدود یک‌هزار و 500 لیتر بر ثانیه برای نواحی تحت پوشش طرح، از آب ذخیره شده در مخزن سد البرز آب شرب سالم و بهداشتی تأمین شده و بقیه نیاز طرح با استفاده از آب استحصالی از منابع زیرزمینی موجود برطرف می شود.

مدیر امور آب و فاضلاب منطقه فریدونکنار در تشریح دوره این طرح بیان کرد: زمان شروع بهره‌برداری کامل از طرح ابتدای امسال بوده که با احتساب دوره 20 ساله دوره اول طرح سال 1405 و دوره دوم طرح سال 1415 است.

جعفرنیا درباره نحوه آبگیری و منابع تأمین آب شهرهای گروه الف و روستاهای مسیر خطوط انتقال نیز از استفاده از آب ذخیره شده در مخزن سد البرز به میزان 33 میلیون و 500 هزار مترمکعب و استفاده از آب استحصالی از منابع زیرزمینی موجود به میزان 20 میلیون و 500 هزار مترمکعب نام برد.

وی خاطرنشان کرد: طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران شامل تأمین، تصفیه و انتقال آب به میزان 2 هزار و 600 لیتر بر ثانیه برای مصرف‌کنندگان شهرهای گروه الف مازندران با جمعیت معادل 604 هزار نفر تا سال 1415 است.

جعفرنیا بیان کرد: برنامه تأمین آب این نواحی استفاده از آب استحصالی از مخروط‌افکنه هراز به میزان یک‌هزار و 100 لیتر بر ثانیه و آب ذخیره‌شده در مخزن سد البرز به میزان یک‌هزار و 500 لیتر بر ثانیه است.

مدیر امور آب و فاضلاب منطقه فریدونکنار خاطرنشان کرد: آب ذخیره‌شده در سد البرز توسط یک خط انتقال فولادی به قطر هزار میلیمتر و به طول 22 کیلومتر و 500 متر به تصفیه‌خانه آب انتقال می‌یابد تا پس از طی مراحل تصفیه به‌طور ثقلی توسط خطوط انتقال فولادی در اقطار 600 تا هزار و 200 میلیمتر و به طول حدود 56 کیلومتر به ابتدای شبکه توزیع نواحی تحت پوشش طرح انتقال یابد.

وی گفت: ظرفیت تصفیه‌خانه آب یک‌هزار و 500 لیتر بر ثانیه و فرآیند تصفیه آن به‌صورت متعارف است که محل احداث تصفیه‌خانه آب در جنوب شرقی شهر بابل، نزدیکی شهر مرزیکلا و در مجاورت جاده گنج‌افروز قرار دارد.

جعفرنیا در تشریح مولفه‌های اصلی کل طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران از سد آیت‌الله صالحی مازندرانی از اجرای خطوط انتقال به طول 78 هزار و 500 کیلومتر، خطوط انتقال با لوله فولادی به قطر یک‌هزار میلیمتر از محل سد البرز تا تصفیه‎خانه آب به طول 22 هزار و 500 کیلومتر، خطوط انتقال با لوله فولادی به قطر یک‌هزار و 100 میلیمتر از محل تصفیه‌خانه آب تا ورودی شهر بابل به‌طول کلی 19 کیلومتر و خطوط انتقال با لوله فولادی به قطرهای یک‌هزار و 200، یک‌هزار و 100 و 600 میلیمتر از ورودی شهر بابل تا شهر فریدونکنار به طول کلی 37 کیلومتر نام برد.

وی از احداث و تکمیل مخازن ذخیره به تعداد چهار واحد و به حجم کلی 62 هزار متر مکعب، احداث و تکمیل پنج واحد ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 200 تا 700 لیتر بر ثانیه و 10 پمپاژ 50 تا 60 متر و احداث تصفیه‌خانه آب به ظرفیت یک‌هزار و 500 لیتر بر ثانیه در همین زمینه خبر داد و گفت: طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف شامل شهرهای بابل، امیرکلا، بابلسر، فریدونکنار، خزرشهر، دریاکنار و روستاهای مسیر است.