جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

تأسیس مرکز آموزش کارکنان آتش‌نشانی مازندران در محمودآباد - نمایش محتوای خبر

 

 

تأسیس مرکز آموزش کارکنان آتش‌نشانی مازندران در محمودآباد

مسؤول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری محمودآباد گفت: بزرگ‌ترین مرکز آموزش کارکنان آتش‌نشانی مازندران در محمودآباد راه‌اندازی می‌شود.

تأسیس مرکز آموزش کارکنان آتش‌نشانی مازندران در محمودآباد

حسن ذبیح‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان محمودآباد به‌مناسبت هفت مهر روز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، اظهار کرد: عدم آشنایی آتش‌نشانان با دانش روز امداد و نجات و اطفاء حریق و عدم بهرمندی از تجهیزات و ماشین‌آلات روز دنیا سبب شده بود تا این واحد خدماتی در انجام مأموریت‌های خود دچار مشکل شده و نتواند خدمات مطلوب را به شهروندان ارائه کنند که در این راستا اقدامات خوبی به منظور ارتقاء سازمان آتش‌نشانی محمودآباد صورت گرفت.

وی برگزاری دوره آموزشی فشرده ویژه کارکنان آتش‌نشانی شهرداری محمودآباد و خرید لباس ضد حریق برای تمام کارکنان با اعتبار 700 میلیون ریال و همچنین خرید تجهیزات و ماشین‌آلات روز دنیا در بخش امداد و نجات و آتش‌نشانی با اعتبار یک میلیارد ریال از مهم‌ترین اقدامات سازمان آتش‌نشانی محمودآباد در دو سال گذشته عنوان کرد.

مسؤول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری محمودآباد فراهم نمودن امکانات رفاهی و ساختاربخشی به نظام اداری آتش‌نشانی شهرداری محمودآباد را از دیگر اقدامات اثرگذار در ارتقاء خدمات این سازمان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این مجموعه با به‌کارگیری از 15 نفر مأمور در سه شیفت کاری به صورت شبانه‌روز در حال ارائه خدمات به شهروندان هستند.

این مسؤول با اشاره به اهمیت تجهیز سازمان آتش‌نشانی برای امدادرسانی در سایر حوادث غیرمترقبه، گفت: پیش از این سازمان از حداقل امکانات ممکن برخوردار نبوده و بعضاً در حوادث رانندگی که نیاز بود راننده خودرو را با دستگاه برش از درون اتومبیل بیرون کشیده شود به علت نبود امکانات این مأموریت به سازمان‌های شهرهای همجوار سپرده می‌شد و در حال حاضر این سازمان مجهز به دستگاه برش خودرو و کمپرسور هوا و قایق جی‌مینی و جت‌اسکی و مجهزترین خودرو آتش نشانی می باشد.

ذبیح‌پور با اشاره به اهمیت آموزش عمومی شهروندان و فرهنگ‌سازی در حوزه امداد و نجات و اطفای حریق، تصریح کرد: تعداد کارکنان این سازمان جوابگوی نیاز شهرستان نبوده و با توجه به عدم استقرار آتش‌نشانی در روستاها مسؤلیت اطفاء حریق در روستاها نیز به این سازمان سپرده شده که امسال 60 آتش‌نشان داوطلب افتخاری جذب و آموزش‌های لازم در این حوزه داده شده است.

وی با اشاره به ارتقاء تجهیزات و دانش تخصصی مأموران آتش‌نشانی این شهر، خاطرنشان کرد: آتش‌نشانی محمودآباد به واسطه تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته به عنوان یکی از شهرهای سرآمد استان در حوزه خدمات ایمنی و امداد و نجات به شمار رفته و محمودآباد به عنوان شهر پایلوت امداد و نجات در غرب مازندران انتخاب شده است.

مسؤول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری محمودآباد افزود: در بخش ارتقای دانش امداد و نجات کارکنان آتش‌نشانی به‌زودی بزرگ‌ترین مرکز آموزش کارکنان آتش‌نشانی مازندران در محمودآباد احداث و راه‌اندازی می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه تمام خدمات این سازمان عام‌المنفعه بوده و بابت خدمات ارائه شده هیچ وجهی از شهروندان دریافت نمی‌شود خواستار مشارکت خیران در تجهیز و تأمین نیازها و ماشین‌آلات آتش‌نشانی‌ها شد.

ذبیح‌پور تصریح کرد: استان مازندران و شهرستان محمودآباد به موجب اقلیم جغرافیایی همواره شاهد بارش شدید و طوفان و تند باد است که ضرورت مقابله و آمادگی برای خدمت‌رسانی به شهروندان گرفتار در حادثه و کاهش خسارات و تلفات احتمالی احساس شده و این سازمان در دو طوفان اخیر ضمن اعلام آماده‌باش کامل در 72 ساعت اقدام به بیرون کشیدن 14 خودرو مسافران از دریا و اسکان در شهرداری محمودآباد و تأمین مایحتاج اولیه گردشگران کرد.

وی خاطرنشان کرد: مأموریت آتش‌نشانی تنها اطفای حریق نیست و این سازمان در حرکتی جهادی اقدام به توزیع 105 هزار لیتر آب آشامیدنی در سه روز به شهروندان محمودآباد که به موجب طوفان سهمگین شهریورماه امسال دچار قطعی آب شده بودند، انجام داد.

مسؤول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری محمودآباد در پایان با اشاره به اینکه آتش‌نشانان سربازان خط مقدم مقابله با حوادث هستند خواستار مشارکت تمام ادارات و دستگاه‌ها در ترویج و آموزش فرهنگ ایمنی و مدیریت بحران شد و گفت: ما آماده مقابله با هر حادثه‌ای را داریم و اگر کمبودی در شهر از سوی شهروندان در این حوزه مشاهده کردند به دلیل عدم فراهم بودن زیرساخت‌های مناسب شهری به منظور خدمت‌رسانی بهتر و کمبود تجهیزات آتش‌نشانی است.