سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

بیش از 700 هزار مسافر از طریق راه آهن شمال جا به جا شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 700 هزار مسافر از طریق راه آهن شمال جا به جا شدند

ˈیوسف گرانپاشاˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شمار مسافران جا به جا شده از طریق خطوط ریلی راه آهن شمال در 9 ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل آن 25 هزار تن کاهش داشته است.

وی اظهار داشـت: در سال گذشته یک میلیون و 424 هزار مسافر از طریق محور راه آهن شمال جا به جا شدند که از این تعداد 125 هزار مسافر با قطار مسافربری ساری - مشهد به بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) مسافرت کردند.

وی مقدار کالاهای حمل و جا به جا شده از طریق خطوط ریلی راه آهن شمال در 9 ماهه سال جاری را 919 هزار تن ذکرکرد و گفـت: این مقدار کالاهای حمل شده در مقایسه با مدت سال ماقبل آن که حدود یک میلیون و 80 هزار تن بود ، 14 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: پارسال یک میلیون و 529 هزار تن کالا از طریق خطوط ریلی راه آهن شمال به مناطق مختلف کشور حمل شد که این مقدار نسبت به برنامه ابلاغی حدود 22 درصد افزایش افزایش داشته است.

مدیرکل راه آهن شمال گفت: برابر برنامه ابلاغی و از پیش تعیین شده در سال جاری با یک میلیون و 700 هزار تن کالا از طریق این محور به مناطق مختلف کشور حمل و جا به جا شود.

گرانپاشا افزود: با اقدامات صورت گرفته تاکنون چهار زیرگذر باکسی با 25 میلیارد ریال اعتبار و با مشارکت شهرداری ها درمناطق دخانیات ساری ، افرا قلم و ترک محله قائمشهر و زیروان بهشهر احداث و نصب شد.

وی گفـت: خطوط ریلی گرگان – اینچه برون بطول 78 کیلومتر و با یکهزار و 300 میلیارد ریال اعتبار که ازجمله طرح های معاونت توسعه زیرساخت وزارت راه و شهرسازی بود در خرداد سال جاری افتتاح و به بهره برداری رسید.

وی افزود: همچنین احداث بارانداز فیروزکوه برای بارگیری و حمل سیمان کارخانه های فیروزکوه و شاهرود به بندرامیرآباد با 400 متر خاکبرداری و 20 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اقدام است.

وی از احداث و بهره برداری طرح روگذر و زیر گذر دخانیات ساری به طول 170 متر سازه اصلی ، 173 متر مسیر راستگرد و 190 متر مسیر چپگرد با 35 میلیارد ریال اعتبار خبرداد.

وی در ارتباط با افزایش خطوط داخل ایستگاهها نیز گفت: عملیات احداث خط چهار ایستگاه ساری بطول580 متر ، احداث خط سه و چهار ایستگاه شیرگاه بطول 800 متر و احداث خط چهار و پنج ایستگاه بهشهر بطول 900 متر با هدف افزایش قدرت مانور قطارها ، پایان یافت.

مدیرکل راه آهن شمال گفت: سامانه فروش بلیط همزمان (آنلاین) در ایستگاههای پل سفید ، فیروزکوه ، قائمشهر ، ساری ، بهشهر ، بندرترکمن ، گرگان و همچنین تعدادی از آژانس های سطح شهرها حتی در مناطق بدون راه آهن راه اندازی شد.

گرانپاشا افزود: بازسازی سکوی مسافری ایستگاههای ورسک ، پل سفید و شیرگاه ، بهسازی نما و سالن مسافری پل سفید ، احداث نمازخانه و سرویس بهداشتی در ایستگاه زیرآب ، توسعه ساختمان پلیس انتظامی ایستگاه پل سفید ، ترمیم و مرمت کامل پل فلزی عابر پیاده در ایستگاه پل سفید و بهسازی انبار توشه ایستگاه زیرآب با تخصیص اعتبار برای هر کدام از این طرح ها به میزان 550 میلیون ریال اعتبار پایان یافت.

روزانه حدود شش هزار مسافر از طریق راه آهن شمال جا به جا می شوند.