جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بیش از 7هزارو 700 متر مکعب سازه های آبخیزداری در نوشهر احداث شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 7هزارو 700 متر مکعب سازه های آبخیزداری در نوشهر احداث شد

ˈایرج شاه حسینیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح هاشامل احداث بند رسوب گیر سنگی ـ ملاطی و سنگی ـ گابیونی و همچنین ساخت دیواره ساحلی است که علاوه بر حفظ خاک نقش مهمی در کنترل آب های سطحی و جلوگیری از سیل را دارد.

وی اظهار داشت: احداث بند رسوب گیر سنگی ـ ملاطی در ˈنیرنگˈ با حجم یکهزار و 800 متر مکعب و ساخت بند رسوب گیر سنگی ـ ملاطی و سنگی ـ گابیونی در ˈماشلکˈ در دو مرحله با حجم دو هزار و 722 متر مکعب از جمله طرح های اجرا شده است .

شاه حسینی با اشاره به احداث دیواره ساحلی سنگی ـ ملاطی در صالحان کجور با حجم یک هزار و 300 متر مکعب بیان داشت: در روستاهای ˈشاه ناجَرˈ و ˈوَرازانˈ نیز دیواره ساحلی به حجم یک هزار و 900 متر مکعب ساخته شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نوشهر ـ رُویان تصریح کرد: یکی از تبعات سیل، پراکنده شدن مقادیر زیادی چوب و تنه درختان در بستر سیل است که احداث سازه های آبخیزداری این خطر را تا حد زیادی کاهش می دهد .

حوزه منابع طبیعی نوشهر ـ رویان با 168 هزار هکتار مساحت دارای 90 هزار هکتار جنگل و 35 هزار هکتار مرتع است و مجموع مساحت آبادی ها و مستثنیات آن نیز در حدود 43 هزار هکتار برآورد می شود.