جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

بیش از 16 هزار هکتار شالی در آمل برداشت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 16 هزار هکتار شالی در آمل برداشت شد

سید مرتضی امینی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: از این مقدار بیش از 13هزارهکتار مکانیزه و بقیه نیز دستی برداشت شد.

وی اضافه کرد: با استقبال خوب کشاورزان و به منظور کاهش هزینه ها و سهولت در کار، برداشت مکانیزه شالی امسال در شالیزارهای آمل حدود 80 درصد افزایش داشت.

مدیرجهادکشاورزی آمل اضافه کرد: بارندگی های دوهفته گذشته در آمل و ماندآبی بودن برخی از شالیزارهای این شهرستان امکان برداشت مکانیزه وجود نداشت که در صورت وجود شرایط مناسب برداشت مکانیزه شالی را به اندازه حدود 90درصد افزایش می داد.

امینی گفت: با توجه به بارندگی های مناسب امسال پس از برداشت شالی اول در آمل، کشت دوباره نشا برنج نیز در شهرستان همچنان ادامه دارد و تاکنون بیش از هشت هزارهکتار از شالیزارهای این شهرستان نشاکاری شده است.

وی ادامه داد: بیش از هشت هزارهکتار دیگر از شالیزارهای آمل نیز به پرورش ˈرتونˈ ( رویش دوباره ساقه های شالی برداشت شده) اختصاص داده شده است.

مدیرجهادکشاورزی آمل با بیان اینکه سال زراعی امسال بنا به اظهارات شالیکاران این شهرستان پرمحصول و رضایت بخش بوده است، گفت: پیش بینی می شود از سطح حدود 38هزارهکتار از شالیزارهای شهرستان آمل در کشت اول، دوم و نیز (رتون ) بیش از230هزارتن برنج سفید تولید شود.

شهرستان آمل از مناطق مهم کشت شالی در مازندران است و سالانه برنج مورد نیاز حدود چهار ونیم میلیون تن از هموطنان را تامین می کند.