جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

بیش از هفتاد درصد پنبه مازندران در زمین های کشاورزی بهشهر کاشته می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از هفتاد درصد پنبه مازندران در زمین های کشاورزی بهشهر کاشته می شود

ˈ غلامرضا قنبری ˈ امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال 230 کشاورز این شهرستان در هشتصد هکتار از زمین های کشاورزی بهشهر اقدام به کشت پنبه کردند که پیش بینی می شود در صورت فراهم شدن بذر لازم ، مساحت زمین های زیرکشت پنبه افزایش یابد و به بیش از هزار هکتار برسد.

وی بیان کرد : در حال حاضر نیز سطح زیر کشت پنبه این شهرستان نسبت به سال قبل حدود پنجاه درصد افزایش یافته است .

فعالیت کارخانه های مرتبط با پنبه همانند کارخانه چیت سازی بهشهر ، موجب ترغیب کشاورزان منطقه و به خصوص کشاورزان بهشهری به کاشت پنبه بود اما در سال های اخیر و با تعطیلی این صنایع به خصوص ورشکستگی کارخانه چیت سازی ، سطح زیر کشت این محصول با کاهش چشمگیر مواجه شده است .

برخی کارشناسان روند منفی کشت پنبه در یک دهه گذشته را بطور عمده ناشی از سیاست های غیر حمایتی از کشت پنبه می دانند و معتقدند حمایت بیشتر دولت از کشاورزان به خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی پنبه می تواند موجب ترغیب کشاورزان به کشت این محصول و احیای پنبه ایران و صادرات آن شود .

در چند سال اخیر نبود ماشین آلات مناسب برای کاشت، داشت و برداشت محصول پنبه، کشت سنتی و بالا بودن مزیت نسبی محصولات بهاره در شهرستان در مقایسه با پنبه از جمله مسائلی است که باعث شد کشاورزان رغبت چندانی برای تولید این محصول نداشته باشند .