جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز سواحل کشور مربوط به مازندران است/ بارگیری 512 تن کالا در بندر نوشهر - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز سواحل کشور مربوط به مازندران است/ بارگیری 512 تن کالا در بندر نوشهر

بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز سواحل کشور مربوط به مازندران است/ بارگیری 512 تن کالا در بندر نوشهر


مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در زمینه جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سواحل و رعایت قوانین شرایط بسیار خوبی دارد و تجاوز جدیدی صورت نمی‌گیرد، گفت: بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز ساحلی کشور در مازندران بوده است.

بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز سواحل کشور مربوط به مازندران است/ بارگیری 512 تن کالا در بندر نوشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، سیاوش رضوانی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در 9 ماه گذشته 512 تن کالا با 179 فروند کشتی در بندر نوشهر تخلیه و بارگیری شد، اظهار کرد: بیشترین کالاهای وارداتی ذرت، غلات، آهن‌آلات و کاغذ و چوب بوده است و البته چهار ماه نخست امسال کمبود ورود کالا را داشتیم و چون بخش زیادی ورودی کالا، گندم بود به دلیل خودکفایی کشور در این بخش وارد بنادر نمی‌شد ولی امید که تا پایان امسال کمبودهای موجود را برطرف کنیم.

* مذاکره با صاحبان کالا را در دستور کار قرار دادیم

وی افزود: پیگیری و مذاکره با صاحبان کالا را در دستور کار قرار دادیم و این برای فعال کردن بندر لازم بود تا صادرات را که در راستای بخشی از اقتصاد مقاومتی است و پویایی دارد، انجام شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران تصریح کرد: امکانات بنادر مازندران آمادگی برای صادرات کالاها را دارند ولی مشکلاتی در بحث بسته‌بندی کالاها وجود دارد که به همین دلیل مرکبات چندان از طریق دریا صادر نشد ولی شاید از طریق زمینی به آستراخان و ترکمنستان انجام شد.

رضوانی با بیان اینکه صادرات امسال ما از طریق دریا بیشتر کنسانتره سیب و گوجه فرنگی بود و حدود 5 هزار و 500 تن صادرات داشتیم، خاطر نشان  کرد: دو بخش خصوصی ظرفیت 45 تنی سیلو برای ذخیره غلات را در بندر نوشهر ایجاد می‌کنند تا توان و ظرفیت بندر در این بخش افزایش یابد.

وی گفت: بحث تعمیرات اسکله نفتی را پیگیری کردیم و مشاوران در حال مطالعه این موضوع هستند و منتظر اتمام کار مطالعاتی هستیم تا سپس نسبت به جذب پیمانکار اقدام کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران موضوع رسوب‌گیر را از دغدغه‌های بندر نوشهر دانست و تصریح کرد: میزان رسوب وارده از قسمت غربی بندر نوشهر حدود 70 درصد و از شرق آن 30 درصد است که توسط رودخانه‌‌های منتهی به دریا ایجاد می‌شود و امیدواریم برای سال آینده بتوانیم اجرای عملیات سامانه رسوب‌گیر و فنی را که بالغ بر 29 میلیارد تومان هزینه دارد، آغاز کنیم.

وی اظهار کرد: میزان لایروبی برای بندر نوشهر در طول یک‌سال 180 هزار متر مکعب و برای بندر امیرآباد حدود 200 هزار متر مکعب در نظر گرفته شد.

*پیگیری راه دسترسی به بندر نوشهر

رضوانی خاطرنشان کرد: برای راه دسترسی به بندر نوشهر جلسات متعددی را با مسؤولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شد  و از طریق سازمان بنادر و دریانوردی هم پیگیری کردیم و توافقاتی در این زمینه شد و اکنون منتظر ابلاغیه سازمان بنادر هستیم.

وی بخش گردشگری دریایی در مازندران را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: مطالعات طول مسیر سواحل در حال انجام است و مکان‌یابی آن از رامسر تا کمیشان انجام می‌شود که پیش‌بینی ما در این بخش 10 نقطه است و با فرمانداران مازندران نیز مکاتبه شد تا با مشاوران این طرح جلساتی برای تسهل در اجرای طرح گردشگری دریایی داشته باشند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران اظهار کرد: موضوع گردشگری فرامنطقه‌ای را نیز در حال پیگیری هستیم و زیرساخت‌‌ها در این بخش وجود دارد ولی این نیاز به اجماع ملی دارد تا ارتباط ما را با کشورهای حاشیه خزر نزدیک کند و البته انتظار داریم بخش خصوصی ورود پیدا کند و به صورت زمانی کار را آغاز کند تا وضعیت اجرای این طرح به دست بیاید.

* ساخت‌و سازها در سواحل باید با مجوز صورت گیرد

وی از پیگیری درباره موضوع سواحل و بنادر از سوی سازمان بنادر، وزارت نیرو و آبخیزداری خبر داد و گفت: ساخت‌و سازها در سواحل باید با مجوز صورت گیرد و در این‌باره کمیته یکپارچه‌سازی سواحل نیز اجرایی می‌شود.

رضوانی با تأکید بر اینکه ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سواحل تخریب می‌شوند، گفت: مدیریت سند یکپارچه‌سازی سواحل همواره پویا است و این‌طور نیست که با پاکسازی کامل سواحل، این سند متوقف شود بلکه این سند ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در زمینه جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سواحل و رعایت قوانین شرایط بسیار خوبی دارد و تجاوز جدیدی صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: پرونده‌هایی از گذشته در این حوزه داشتیم و در حال حاضر نیز 6 مورد قلع و قمع در دست اقدام داریم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران با بیان اینکه مجوزهای ساخت‌وساز در سواحل برای کارهای عام‌المنفعه صادر می‌شود، تصریح کرد: بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سواحل کشور مربوط به سواحل استان مازندران بوده است.

وی با اشاره به اینکه موضوع سرمایه‌گذاری برای ساخت مخازن فراورده‌های نفتی و فراورده‌های روغن خوراکی در بندر نوشهر پیگیری و تفاهم‌نامه‌ آن نیز امضا شد، گفت: 36 میلیارد تومان برای ساخت مخازن نفتی و یازده میلیارد تومان برای مخازن روغن خوراکی سرمایه‌گذاری می‌شود.