جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

بیدار دلان - نمایش محتوای صدا

 

 

بیدار دلان

تهیه کننده گان :
بهمن یدالهی ، نیره زمانی کیاسری

گوینده : رضا دلدار

نویسنده : سهراب تورانی

صدابرداران : نیما امینی ، محسن علینژاد ، قاسم علی فعلی

ارتباطات : مهدی قاسم زاده

 بیداردلان عنوان برنامه ایست ویژه سحر به تهیه کنندگی بهمن یدالهی ، نیره زمانی کیاسری که هر شب در سحرهای ماه مبارک رمضان ساعت 2:30 به صورت زنده از رادیو مازندران پخش می شود.

    رمضان ماه خدا و بهار قرآن است. در این ماه، زمینه پالایش درون و اصلاح بیرون و بهره مندی از رحمت خداوند برای همگان فراهم می شود. این ماه به دلیل فضیلت منحصر به فردش نسبت به سایر ماههای سال، برای روزه داری انتخاب شده است.
        وجوب روزه برای انسان یک توفیق، بلکه هدیه الهی است که از طرف انبیا(ع) به بشر ابلاغ شده است. روزه گرفتن علاوه بر اینکه عمل به یک تکلیف الهی است، آثار مفید فردی و اجتماعی فراوانی را در ابعاد روحی ـ روانی و بهداشتی ـ درمانی برای روزه دار به ارمغان می آورد که در کتابهای فراوانی به آن پرداخته شده است.


        بعضی زمان‌ها هستند که در زندگی انسان ارزشمندترند . برخی ساعات و روزها هم هستند که از نظر دین اسلام با فضیلت‌تر است. از میان ماه‌ها، ماه رمضان؛ از بین شب‌ها، شب قدر و با فضیلت‌ترین ساعات روز، وقت سحر و بین الطلوعین است.
        سحرگاهان هنگامه‌ی خلوت انسان با خودش و خدایش است. نماز شب، دعا، مناجات و استغفار در این اوقات بسیار سفارش شده‌است؛ حتی برای حل و فصل مشکلات و حوائج دنیوی نیز روی آوردن به سحرخیزی و استمداد از آن توصیه می‌شود.
      فواید سحرخیزی از نظر علمی نیز ثابت شده‌ است. زیرا صبح، قبل از طلوع آفتاب هوا بالاترین میزان گاز ازن را در خود دارد که به مرور کم می‌شود و پس از بالا آمدن خورشید به کلی ار بین می‌رود. این گاز تأثیر بسیار نیکویی بر دستگاه عصبی دارد و فعالیت‌های فکری و عضلانی را تقویت می‌نماید، به طوری که باعث می‌شود در این زمان انسان در بالاترین درجه‌ی نشاط فکری و بدنی خود باشد. نسیمی که در این موقع انسان تنفس می‌کند چنان لذت بخش و نشاط آور است که نظیر آن را در سایر اوقات شبانه روز نمی‌توان یافت.
      سحرخیزی باعث عدم اعتیاد به خواب طولانی می‌شود. امروزه ثابت شده است که انسانی که ساعات زیادی را بیکارد و مداوم می‌خوابد، در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می گیرد به ویژه تصلب شرائین که مقدمه‌ی فراهم شدن شرایط لازم برای ابتلا به خناق است؛ زیرا خواب جز سکون مطلق چیز دیگری نیست و اگر بیش از حد طولانی شود، باعث رسوب مواد چربی در دیواره‌ی شریان‌ها از جمله شریان‌های قلبی می‌گردد. شاید پیشگیری از ابتلا به امراض عروقی تنها یکی از دست آوردهای مؤمنان سحر خیز باشد که در اعماق شب از خواب برخاسته و به قصد قربت به درگاه الهی به دعا و عبادت می‌پردازند.

سال تولید: 1399