جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

بودجه فرهنگی به هنرمندان موسیقی تعلق نمی‌گیرد/کار فرهنگی به اهالی فرهنگ سپرده شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بودجه فرهنگی به هنرمندان موسیقی تعلق نمی‌گیرد/کار فرهنگی به اهالی فرهنگ سپرده شود

عضو هیئت مدیره انجمن موسیقی مازندران با اشاره به مشکلاتی که هنرمندان موسیقی در حال حاضر با آن مواجه هستند، گفت: 80 درصد هنرمندان مازندرانی به دلیل عدم تعلق بودجه فرهنگی به آنها، در فقر زندگی می‎کنند.

بودجه فرهنگی به هنرمندان موسیقی تعلق نمی‌گیرد/کار فرهنگی به اهالی فرهنگ سپرده شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، جمال محمدی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: مازندران قدمت بسیار طولانی در موسیقی دارد و برای ترویج فرهنگ موسیقی مازندران ما نیاز داریم که با دیگر گروه‌های موسیقی بومی و محلی تعامل داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برای برقراری ارتباط موسیقی مازندران طرح موسیقی اقوام توسط گروه کایر در استان مطرح شد که این گروه با ارتباط‎گیری با سایر موسیقی‌دانان اقصی نقاط کشور توانست جایگاه موسیقی استان را معرفی کند.

محمدی با اعلام اینکه موسیقی اقوام غنی است، یادآور شد: در گروه کایر زمینه‌سازی خروج موسیقی استان از یک نواختی فراهم شد.

عضو هیأت مدیره انجمن موسیقی مازندران با اعلام اینکه در موسیقی باید مخاطب‌شناسی انجام شود، افزود: یکی از دلایلی عدم گرایش جوانان به موسیقی بومی ـ محلی یک‌نواختی این موسیقی بود که باید در رویکرد جدید از این یک‌نواختی فاصله گرفت.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر هنرمندان در حوزه موسیقی کار نمی‎کنند، یادآور شد: در حال حاضر آهنگ‌سازی در موسیقی انجام نمی‌شود و همین موضوع معضلی برای گروه‌های هنری است.

محمدی با بیان اینکه کار فرهنگی باید به اهالی فرهنگ سپرده شود، اظهار کرد: عدم شناخت مناسب از اهالی فرهنگی مشکلاتی در حوزه فرهنگ برای هنرمندان به وجود می‌آورد.

سرپرست گروه موسیقی کایر به برگزاری جشنواره موسیقی اقوام در مازندران اشاره کرد و گفت: جشنواره اقوام بدون حضور بزرگان موسیقی اقوام و بزرگان موسیقی استان برگزار شد.

وی با اشاره به مشکلاتی که هنرمندان موسیقی در حال حاضر با آن مواجه هستند، یادآور شد: 80 درصد هنرمندان مازندرانی در فقر زندگی می‎کنند، به این دلیل که بودجه فرهنگی برای این افراد در نظر گرفته نمی‎شود.

محمدی با انتقاد از نحوه برگزاری جشن نوروزخوانی در مازندران که این سال‌ها توسط افرادی برگزار می‌شود که اصلاً اهل مازندران نیستند، خاطر نشان کرد: برگزاری نوروزخوانی به شیوه فعلی ترویج فرهنگ نیست بلکه تاراج فرهنگ است.

وی بیان کرد: وقتی نوروزخوانی به نحوی برگزار شود که سبب ایجاد ترافیک و بسته شدن محورهای اصلی و نیز در نهایت به اصطلاح هنرمند به شیوه نامناسب اقدام به دریافت اعانه کند، توهین به هنرمندان و فرهنگ‌دوستان است.

سرپرست گروه موسیقی کایر در پایان به راه‌اندازی انجمن موسیقی مازندران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اشاره کرد و گفت: برای رفع بسیاری از مشکلات فرهنگی و هنری در مازندران نیاز به زمان است.