جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

به صدا در آمدن زنگ خطرافزایش مبتلایان به دیابت درچاقترین استان کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

به صدا در آمدن زنگ خطرافزایش مبتلایان به دیابت درچاقترین استان کشور

به گزارش خبرنگار ایرنا ، براساس آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران 54 و چهار دهم درصد جمعیت 15 تا 64 سال مازندران دچار اضافه وزن و چاقی هستند که ازاین نظرجز استان برتر کشور به شمار می رود .

همچنین در آمار دیگر از جمعیت دو میلیون و 641 هزار نفری زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از دو دانشگاه علوم پزشکی این استان ، بیش از یکصد هزار بیمار دیابتی شناسایی شده است که مسوولان و کارشناسان علوم پزشکی ، چاقی و اضافه وزن را اصلی ترین عامل بروز بیماری دیابت یا همان مرگ خاموش در این استان نام برده اند.

بطوریکه هم اکنون مازندران علاوه بر رتبه داری چاقی در میان استان های کشور ، استان پرخطر و قرمز کشور در زمینه شیوع وابتلا به دیابت است .

جمعی از مسوولان و کارشناسان علوم پزشکی مازندران با هشدار به مردم استان از آنان می خواهند تا تغذیه سنتی رابه سر سفره های خود فرا بخوانند تا عمری بدون رنج بیماری مهلک دیابت را سپری بکنند .

کارشناس ارشد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به خبرنگار ایرنا گفت : تا 10 سال قبل مشکل عمده کشور و مازندران سوتغذیه و کاهش وزن کودکان و دانش آموزان بود و امروز به تغییرسبک تغذیه و زندگی این روند وضعیت معکوس پیدا کرده است .

' حمیدرضا شیر آشیانی ' ادامه داد : اکنون با تغییر 180 درجه ای نوع تغذیه ، افزایش سریع وزن و چاق شدن کودکان و نسل نوجوان را شاهد هستیم .

وی BMI(Body miff intex) را روشی مطمئن و آسان برای تعیین توده بدنی و یا چاقی افراد نام برد و گفت: دراین روش وزن تقسیم بر قد به توان دو میزان BMI یا توده بدنی افراد تعیین می شود .

وی ادامه داد : در بررسی آماری اخیر وزارت بهداشت ، درمان و علوم پزشکی ، کودکان ودانش آموزان مازندرانی بالاترین میزان BMI کشور را دارند .

این کارشناس ارشد تغذیه علوم پزشکی مازندران استاندارد BMIرا 22و نیم اعلام کرد و ادامه داد : دراین بررسی وزارتخانه بهداشت متوسط BMI دانش آموزان کشور 24 اعلام شده است .

وی افزود:این درحالیست براساس نتایج آماری این بررسی کارشناسی و بهداشتی ، این رقم برای دانش آموزان مازندرانی 26 BMI مشخص شده است .

شیرآشیانی از چاقی بعنوان اصلی ترین عامل بروز انواع بیماری از جمله دیابت نام برد و این سوال را طرح کرد :سالهای اخیرچه اتفاقی رخ داد که اکنون با چاقی و اضافه وزن مواجه هستیم ؟

وی تغییر سبک تغذیه را مهمترین عامل در بروز این مساله دانست و گفت: رواج غذاهای فست فودی که با روغن و ادویه زیاد تهیه می شوند بر روند چاقی و اضافه وزن افراد تاثیر گذاشته است .

این کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از فست فودها بعنوان غذاهای پرحجم نام برد و ادامه داد : سریع و تند خوردن این غذاها موجب سیری کاذب و سریع در افراد می شودو تمایل به خوردن بیشتر غذا در افراد ایجاد می کند .

به گفته شیرآشیانی برخلاف این نوع غذاها ، غذاهای سنتی و محلی که با انواع سبزیجات و روغن کمی آماده می شوند پرانرژی و مقوی هستند و تا ساعتها بدن فرد نیازی به خوردن غذا نخواهد داشت .

وی گفت: خوردن غذاهای سنتی و خانگی نیاز بدن انسان به انرژی را تامین می کند ونیاز به تکرار غذا خوردن نیست .

کارشناس ارشد تغذیه علوم پزشکی مازندران دلیل سالم بودن و ابتلای کم به بیماری دیابت نسل های قبلی را ناشی از شیوه تغذیه سالم و سنتی دانست و ادامه داد : البته به همراه استفاده از غذای مناسب بدون روغن و ادویه زیاد ، تحرک بدنی و فعالیت زیاد نیز روند چاقی آنان را کنترل می کرد .

وی از مصرف به میزان زیاد برنج بعنوان یکی از دلایل اصلی چاقی مردم مازندران نام برد و افزود : برنج دارای نشاسته زیادی است که در افزایش وزن افراد تاثیر بسزایی دارد .

شیرآشیانی زیاد خوری و خوردن چند بشقاب برنج در طول روز را عادت بد غذایی مردم مازندران می داند و ادامه داد : به همین علت مردم مازندران جز چاقترین مردم کشور هستند و دیابت نیز در آنها بیشتر می باشد .

وی شیوه زندگی ماشینی امروزی همراه با افزایش امکانات ، ارمغانی بجز کم تحرکی و بدنبال آن بیماری برای نسل امروز نداشته است .

شیر آشیانی گفت: بدن با افزایش دریافت انرژی دریافتی و بدلیل کم تحرکی از آنها استفاده نمی کند و دچار اضافه وزن و چاقی می شود .

وی از چاقی بعنوان عامل اصلی بیماری دیابت بخصوص دیابت نوع دو نام برد و افزود :هر فردی برای جلوگیری از دیابت می بایست در تغذیه خود دقت لازم را داشته باشد .

شیرآشیانی ادامه داد: بیماری دیابت و رژیم غذایی دو مسئله وابسته به هم هستند و در درمان دیابت رژیم غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است، به خصوص در بیماران دیابتی نوع دو که غالبا آنها چاق می باشند.

وی اضافه کرد: رژیم غذایی و ورزش یکی از درمان های اصلی برای این افراد به شمار می رود و داروی پایین آورنده قند خون به عنوان یک درمان کمکی(نه یک درمان اصلی) در کنار رژیم غذایی مناسب و ورزش به کار گرفته می شود.

وی بیان کرد: به این دلیل بیمارانی که دچار افزایش وزن می باشند باید از راه کاهش انرژی دریافتی و افزایش مصرف انرژی از میزان بافت چربی اضافه بدن بکاهند چرا که حتی کاهش اندکی وزن، کنترل قند خون این افراد را بهتر کرده و همچنین دیگر مشکلات متابولیک آنان را نیز کاهش می دهد.

کارشناس ارشد تغذیه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با توصیه به بیماران دیابتی از آنان خواست تا برای اطلاع از میزان موردنیاز کارلری بدنشان به کارشناسان تغذیه مراجعه نمایند .

وی با تاکید بر اینکه اعمال شیوه تغذیه در بیماران دیابتی به معنای نخوردن غذا نیست ، گفت: این افراد می بایست با اضافه کردن تعداد دفعات غذا خوردن ، میزان کالری ورودی به بدنشان را کنترل بکنند.

شیر آشیانی گفت: بطور مثال یک فرد دیابتی می تواند در یک شبانه روز چند میوه بخورد ولی نباید این میوه را بطور همزمان در یک لحظه مصرف بکند بلکه به مرور این کار صورت بگیرد .

وی همچنین با توصیه به افراد غیر دیابتی از آنان نیز خواست تا پیش از ابتلا به دیابت زیر نظر کارشناسان و پزشکان متخصص تغذیه ، نسبت کالری موردنیاز برای بدنشان آگاهی یابند .

کارشناس بیماریهای غیر واگیر معاونت دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیزاز چاقی بعنوان یکی از عوامل جذب نشدن انسولین تولیدی غده پانکرانس در بدن نام برد.

دکتر 'رضا یعقوبیان ' به خبرنگار ایرنا گفت : بدلیل فراهم نبودن امکان جذب انسولین در بدن افراد چاق ،سلول بدن این افراد مدام درخواست انسولین می کند .

وی ادامه داد :با خوردن غذا انسولین در بدن ترشح می شود ولی بدن افراد چاق که قادر به جذب این انسولین نیستند و مدام این ماده تولید می شود .

به گفته کارشناس بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بهترین راه مقابله و کنترل این بیماری را اعمال شیوه مناسب تغذیه و تحرک بدنی است .

وی از افراد خواست تا ورزش و تحرک بدنی را دربرنامه های زندگی خودشان بگنجانند .

یعقوبیان همچنین کاهش وزن را عامل اصلی کنترل روند دیابت در افراد اعلام کرد و گفت: بیماران دیابتی 150 دقیقه ورزش هوازی همچون شنا و پیاده روی ممتد در هفته را انجام دهند .

کارشناس مسوول دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه عامل 47درصد مرگ و میرهای جهان زیر 60 سال دیابت است ، ادامه داد : تغییر سبک زندگی و تغذیه و رواج زندگی شهرنشینی و کم تحرکی زمینه ساز چاقی افرا را فراهم آورده است .

'محمدرضا سعیدی' اجرای دو مرحله طرح غربالگری دیابت در افراد بالای 30 سال روستاهای مازندران را بعنوان بخشی از فعالیت های کنترل روند این بیماری نام برد و گفت : در سال های 83 و 87 این طرح اجرا شد و 12 هزار و 286 بیمار دیابتی و شش هزار و 224 بیمار در معرض خطر دیابت شناسایی شدند .

وی با تاکید بر اینکه میزان ابتلا دیابت در شهرها دو برابر روستاها است ، ادامه داد: بهمین منظور مرحله سوم طرح غربالگری دیابت با همکاری پزشکان خانواده در شهرها نیز اجرا خواهدشد .

سعیدی چاقی ، کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب را زمینه ساز بروز این بیماری در افراد دانست و گفت: میزان شیوع این بیماری در مازندران در مرحله خط قرمز و هشدار قرار دارد .

کارشناس مسوول بیماریهای غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز از دیابت بعنوان عامل بروز بسیاری از صدمات و خسران جسمی در بیماران اعلام کردو گفت: قندبالای موجود در خون به مویرگهای اطراف اعضای حیاتی و حساس بدن همچون کلیه ، قلب حمله می کنند و موجب نارسایی و به مرورتوقف فعالیت این اعضا می شوند .

وی ادامه داد: دیالیزی شدن و سکته های قلبی و مغزی افراد براثر از بین رفتن فعالیت کلیه یکی از نتایج دیابت است .

سعیدی گفت: بیماری دیابت به مرور بر عروق کوچک شبکیه چشم تاثیر گذاشته و کارکرد آنها را مختلف می کند و اصلی ترین عامل نابینا به شمار می رود .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به خبرنگار ایرناگفت: با توجه به بررسی های به عمل آمده، مازندران در منطقه امن غذایی واقع شده و مشکل تامین مواد غذایی در مازندران وجود ندارد.

'محسن اعرابی' از پرخوری، افزایش دریافت انرژی و چاقی، کمبود ریزمغذی ها را از جمله چالش های پیش روی بهداشت مردم مازندران دانست و گفت : مازندران رتبه اول چاقی را در کشور دارد و در بررسی های انجام شده پنجاه و چهار و چهار دهم درصد جمعیت 15 تا 64 سال مازندران دچار اضافه وزن و چاقی هستند در حالی که میزان چاقی در کشور چهل و چهار و هفت دهم درصد است.

وی ادامه داد : براساس آمار منتشر شده وزارت بهداشت در سال 1392 از نحوه توزیع منحنی رشد کشوری، چاقی و اضافه وزن در نوجوانان مازندرانی هفت و هفتم درصد است در حالی که متوسط کشوری آن پنج و نه دهم درصد است که مازندران در این ارتباط جزء 10 استان برتر از نظر چاقی و اضافه وزن نوجوانان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از علل چاقی در مازندران باید به سبک نادرست مصرف مواد غذایی در بیشتر مناطق استان نظیر حجیم خوری، استفاده بیش از حد فست فودها، مصرف بیش از حد روغن، شورخوری و کم تحرکی اشاره کرد.

دیابت در علوم پزشکی به سه نوع تقسیم می شود که دیابت نوع یک دیابت وابسته به انسولین است که به طور معمول قبل از 30 سالگی ظاهر می شود و علت اصلی بروز آن نیز فقدان یا کمبود ترشح انسولین در بدن است.

دیابت نوع دو یا غیر وابسته به انسولین نیز بیشتر در بزرگسالان و افراد بالای 40 سال دیده می شود و به طور معمول دو سوم افراد مبتلا به این نوع دیابت اشخاص چاق هستند.

دیابت نوع سه نیز به دیابت دوران بارداری معروف است.

هم اکنون جامعه هدف کنترل بیماری دیابت ، دیابت نوع دوم است که با کاهش مصرف انواع شیرینی ، مصرف بیشتر سبزی و میوه ، خودداری از مصرف غذاهای پرچرب و فست فود و ورزش قابل جلوگیری است.

20 تا 26 آبان ماه با عنوان هفته دیابت نامگذاری شده است .

{jcomments off}