سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

به‌کارگیری فرمون اخلال‌گر در کرم ساقه‌خوار برنج - نمایش محتوای خبر

 

 

به‌کارگیری فرمون اخلال‌گر در کرم ساقه‌خوار برنج

مرتضی امینی نیاکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل با اعلام اینکه کپسول‌های حاوی فرمون( یک ماده شیمیایی) اخلال‌گر جنسی با مشارکت کشاورزی در اراضی کشاورزی این شهرستان توزیع شده است، اظهار داشت: این فرمون‌ها با انتشار بوی مخصوص مانع ازدیاد پروانه‌های کرم ساقه‌خوار برنج می‌شوند.

مدیر جهادکشاورزی آمل با تاکید بر اینکه برای تولید محصول سالم 100 هکتار از زمین‌های کشاورزی در بخش دابودشت آمل از این فرمون‌ها استفاده کرده است، بیان داشت: این امر برای اراضی دیگر نیز قابل استفاده است.

وی با بیان اینکه برای مبارزه بیولوژیک با این آفت، رهاسازی زنبور تریکوگراما نیز صورت گرفته است، اظهار داشت: این زنبورها برای مبارزه تلفیقی در سطح سه هزار و 500 هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان رها شدند.

این مسئول از به‌کارگیری 350 هزار تریکوکارت در خزانه‌های برنج شالیزاری‌های آمل خبر داد و یادآور شد: این عمل در نسل اول مبارزه با آفت کرم ساقه‌خوار برنج صورت گرفته است.

مدیر جهادکشاورزی آمل با اعلام اینکه برای کاهش جمعیت این آفت ناظران گیاه‌پزشکی و کارشناسان جهاد به‌کارگیری شده‌اند، افزود: این امر در بهبود محصول تولید شده موثر است.