جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

بهره گیری ازظرفیت های دریا،نقش مهمی در جایگاه سیاسی ودفاعی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره گیری ازظرفیت های دریا،نقش مهمی در جایگاه سیاسی ودفاعی دارد

دکتر ˈ احمد احمدپور ˈ روز یکشنبه در مراسم ˈ ققنوس اقیانوسˈ که به همت انجمن اسلامی دانشگاه مازندران و با حضور دریادار ˈ حبیب ا... سیاری ˈ فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بابلسر برگزار شد، افزود: جمهوری اسلامی ایران که از موقعیت خاص ژئوپلیتکی و سواحل سیاسی برخوردار است، می تواند در زمینه های مختلف از ظرفیت دریا استفاده کند.

وی ادامه داد: دریا فواید بزرگ و منافع سترگی برای انسان دارد که مهم ترین آنها بهره مندی از منافع عمده پروتئینی و منافع شناخت زندگی و اسرار حیات است.

احمدپور گفت: توجه به دریا و مسائل و توسعه آن نقش اساسی در توسعه منطقه ای و پایدار دارد و دولت ها همیشه در تلاش بوده اند به نحوی به دریا دسترسی داشته باشند.

وی افزود: از دوران قدیم تا به امروز دسترسی به دریا یکی از عوامل مهم برای توسعه طلبی کشور ها بوده است و تصور می شود در اختیار داشتن آب های آزاد شرط ضروری برای رسیدن به یک قدرت جهانی است.

رییس دانشگاه مازندران گفت: تاسی به توسعه دریایی در قرن بیستم توسط قدرت های بزرگ جهانی در جنگ جهانی اول و دوم و پس از آن دنبال شد و آمریکا و شوروی سابق از استراتژی دریا برای دستیابی به منابع ملی و اهداف استراتژیک خود نهایت بهره برداری را برده اند، به طوری که امریکا هم اکنون از پیروان ثابت قدم استراتژی دریایی است و ناوگان رزمی و بازرگانی آن در تمام آب های حساس جهان حضور دارد.

وی افزود: در طول تاریخ ، دریا نوردی ایرانیان و توسعه آن فراز و نشیب های مختلفی داشته است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، نیروی دریایی توسعه یافت و در جهت خودکفایی ارتش وسپاه همت فراوانی شد به طوری که نیروی دریای سپاه موفق به تهیه زیر دریای شد.