جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

بهره برداری 78 درصد روستاهای مازندران از گاز طبیعی - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری 78 درصد روستاهای مازندران از گاز طبیعی

محسن عرب مقصودی عصر چهار شنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی در نشستی خبری با بیان اینکه برای آمادگی از افت احتمالی فشار گاز در فصل سرما مانور پدافند غیر عامل صبح چهارشنبه با حضور مسئولان کشوری از شرکت ملی گاز در شهرستان بابل انجام شد، اظهار داشت: شرکت گاز استان‌های گلستان و گیلان در این مانور با مازندران مشارکت داشتند.

وی ادامه داد: تلاش داریم از میزان گازی که در مازندران ذخیره‌سازی می‌شود 900 هزار مشترک خانگی ما در مازندران دچار افت فشار گاز نشوند.

عرب مقصودی با اشاره به اینکه در فصل زمستان مشترکان غیرخانگی ما باید از سوخت دوم استفاده کنند، تصریح کرد: مشترکان صنعتی و تجاری ما متعهد شدند تا هشت ماه در سال از گاز برای سوخت واحدهای تولیدی استفاده کنند.

این مسئول با تاکید بر اینکه مانور شرکت گاز در همه شهرستان‌ها باید انجام شود، افزود: هدف ما از اجرای مانور ایجاد آمادگی لازم نیروهای فنی در حالت بحرانی است.

وی برپایی همایش پیمانکاران شرکت گاز در استان مازندران را در نوع خود بی‌نظیر دانست و گفت:  با توجه به اجرای دقیق اصل 44 و واگذاری وظایف دولتی به بخش خصوصی فرهنگ‌سازی در حوزه استفاده از مصرف گاز و موارد فنی آن باید عمومی شود.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به تقویت خطوط گاز از شرق و غرب مازندران در حالت بحرانی شهرهای مرکزی مازندران با مشکل مواجه می‌شوند که ما درصدد رفع مشکلات در این شهرها هستیم.

وی از انتقال خط سوم گازی از عسلویه به رشت خبر داد و گفت: برای تقویت خطوط گازرسانی در گیلان و بخشی از مازندران، خط یک هزار و270 کیلومتری 56 اینچی با ظرفیت 110 میلیون متر مکعب بهره‌برداری در روز از عسلویه به رشت انتقال یافت که گاز مورد نیاز بخش غرب مازندران را تامین می‌کند.

عرب مقصودی افزود: هفته پیش این خط وصل شد و مقرر شد امشب تزریق گاز صورت گیرد.

وی  یادآور شد: روزانه رشت 16 میلیون متر مکعب مصرف گاز دارد. این میزان انتقال گاز ظرفیت جبرانی خوبی برای مازندران است.

این مسئول در ادامه خبر خود به خط انتقال گاز از میامی به گلوگاه اشاره کرد و گفت: ظرفیت 40 میلیون مترمکعبی در شرق مازندران می‌تواند بخش مهمی از افت فشار گاز در مازندران را تامین کند.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران از احیای پروژه مسکوت مانده انتقال گاز از سمنان به مازندران خبر داد و اظهارداشت: 60 کیلومتر مسیر سمنان به مازندران از جاده کیاسر لوله‌گذاری شد و به دلیل برخی ملاحظات منابع طبیعی و محیط زیست این طرح متوقف شد.

وی ادامه داد: این طرح با اعتبار بیش از 600 میلیارد تومانی با انتخاب پیمانکار جدید در بخش دیگری از مسیر کارش را شروع کرد.

عرب مقصودی خاطرنشان کرد: اولویت فعالیت ما در تامین گاز مصرفی مشترکان خانگی ما هستند، بحران افت فشار گاز از 15 آذر به بعد است که ما در بخش خانگی مدیریت می‌کنیم که قطعی گاز ایجاد نشود.