جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

بهره برداری از یکصدمین کتابخانه عمومی مازندران در نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از یکصدمین کتابخانه عمومی مازندران در نوشهر

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسماعیل امامزاده ظهر شنبه در آیین بهره برداری از کتابخانه عمومی و مشارکتی دانشگاه علوم دریایی حضرت امام (ره) نوشهر گفت: 99 کتابخانه در استان مازندران فعالیت داشته که با بهره برداری از این کتابخانه یکصدمین کتابخانه استان شروع به فعالیت کرده است.

وی با بیان آنکه سرانه فضای کتابخانه های استان برای هر یکصد نفر  1.6 مترمربع است از جایگاه هفدهم مازندران در بین استان های کشور خبر داد و گفت: متاسفانه شاخص سرانه کتاب در استان در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد.

امام زاده اضافه کرد: درحالیکه تا  افق 1404 سرانه فعلی مازندران باید به هشت مترمربع افزایش یابد اما بدلیل عدم تخصیص اعتبارات و نگاه نامهربانانه  به یار مهربان یعنی کتاب نیارمند صرف 100 سال است.

وی افزود: متوسط چاپ کتاب در کشور زیر دو هزار جلد است درحالیکه در بسیاری از کشورها مثلا در کره جنوبی این آمار به 75 هزار جلد می رسد.

امام زاده با بیان آنکه در دین مبین اسلام تاکید فراوان بر مطالعه شده، اظهار داشت: ایرانیان در طول روز چهار برابر دیگران صحبت می کنند ولی اروپائیان 4 برابر ما مطالعه دارند و کتاب و مطبوعات می خوانند.

وی افزود: مردان ایرانی روزانه 14 تا 18 هزار کلمه و زنان ایرانی بین 22 هزار تا 24 هزار کلمه صحبت می کنند و متوسط مطالعه در کشور زیر 18 دقیقه است که فاصله زیاد با شاخص های جهانی مطالعه دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در ادامه از تغییر رویکرد نهاد کتابخانه های کشور در حوزه کتاب خبر داد و گفت: بالغ بر یک هزار عنوان کتاب خریداری شده تا با دیجیتال سازی و پی.دی.اف به عنوان کتاب های چند رسانه ای در کتابخانه های عمومی عرضه شود.

وی با اشاره به راه اندازی هزار ایستگاه مطالعه در کشور عنوان کرد: در استان مازندران نیز 23 ایستگاه مطالعه در قالب 60 عنوان کتاب و در 150 هزار نسخه راه اندازی شده است.

کتابخانه عمومی و مشارکتی دانشگاه علوم دریایی نوشهر درحالی به عنوان یکصدمین کتابخانه عمومی مازندران به بهره برداری رسیده که دارای 30 هزار عنوان کتاب است.