سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

بهار دل ویژه افطار - نمایش محتوای صدا

 

 

بهار دل ویژه افطار

تهیه کننده : مینا اسداللهی و محمد برجسته

گویندگان : قاسم عبداللهی ، طاهره رحماندوست 

نوینده نمایش : مینا اسداللهی 

کارگردان نمایش : مبین بوی افراز 

نویسنده نمایش موضوعی : لطف الله سعیدی فر 

گزارشگران : بنت الهدی روشن بخش ، غلامرضا علی نژاد 

صدابرداران : شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد ، خانم رقیه محسن تبار


بهار دل عنوان برنامه ایست با ساختار ترکیبی نمایشی به تعداد 31 برنامه ، به مدت 120 دقیقه به تهیه کنندگی مینا اسداللهی و محمد برجسته در ماه مبارک رمضان از صدای شبکه مازندران به صورت زنده پخش می شود.


    قد اقبل اليكم شهرالله...
  ماه خدا به شما رو كرده است...
     ماه رمضان را ضيافت و مهماني خداوند ناميده‌اند، زيرا در اين ماه تمام بندگان و روزه داران ميهمان درگاه حق تعالي هستند و چه زيباست بندگي را به جا آوردن در مهماني و ضيافت حضرت حق. نزول قرآن، وقوع شب قدر، نزول ملائکه و روح، تقدير سرنوشت و... هرکدام مائده‌هاي آسماني و غذاهاي معنوي است و سبب شده ماه مبارک رمضان، به عنوان ماه ضيافت و ميهماني الهي، نامگذاري شود. لذا پيامبر اکرم(ص) در آستانه ماه مبارک رمضان، اين گونه مي‌فرمايد:« اي مردم! همانا ماه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روي آورده است، اين ماه، نزد خدا بهترين ماه است و روزهايش بهترين روزها و شب هايش، بهترين شب‌ها و ساعاتش بهترين ساعات. در اين ماه، شما به ميهماني خدا، دعوت شده‌ايد و در زمره بهره‌مندان از کرامت خداوند، قرارگرفته‌ايد. در اين ماه نفس‌هاي شما، تسبيح خداست و خواب شما عبادت است و اعمال شما پذيرفته و دعايتان به اجابت مي‌رسد...
ماه رمضان ماه خداست، آنچنانكه رسول خوبيها گفتند: شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَزَّوَجَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ يُضاعِفُ اللّه‏ُ فيهِ الحَسَناتِ وَ يَمحو فيهِ السَّيِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَكَةِ؛ ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مي ‏افزايد و گناهان را پاك مي ‏كند و آن ماه بركت است.
درخشش هلال ماه خدا، حلول ماه مبارک رمضان از گشاده بودن و گشايش ويژه درهاي آسمان به روي بندگان حکايت دارد، حکايت از فرصتي براي شناسايي و رهيدن از اسارت صدها پيله نامبارکي که خواسته و ناخواسته به دور خود تنيده‌ايم، رمضان فرصتي است براي فاصله گرفتن از خود و يافتن خويشتن خويش، فرصتي براي جست وجوي نور و روشنايي، فرصتي براي پشت سرگذاشتن تاريکي و گسيختن تارهاي ظلمت جهل و ناداني، کبر و غرور، خودبيني و خودخواهي و فرصتي براي شکستن فاصله‌هاي بين مخلوق و خالق است. و اين مهماني از آن خداست، ماه ميهماني خدا فرصتي بس ويژه است براي ميهمان شدن درمحفل ملكوتيان.
در آیات و روایات علل و اسباب بسیاری برای اهمیت ماه رمضان نسبت به ماه‌های دیگر برشمرده شده است. از جمله در اهمیت و فضیلت این ماه رسول خدا(ص) فرموده است: لو یعلم العبد ما فی رمضان لود ان یکون رمضان السنه، اگر بنده خدا می‌دانست که در ماه رمضان چیست و چه برکتی وجود دارد دوست می‌داشت که تمام سال، رمضان باشد. (بحارالانوار، ج۳۹، ص ۶۴۳)
بر همين اساس رسول خدا(ص) فرمود: «انما سمي الرمضان لانه يرمض الذنوب» ماه رمضان را رمضان ناميدند، چون گناهان را از بين مي‌برد و امام صادق (ع) فرمود: هر کس در ماه مبارک رمضان مورد رحمت خداوند واقع نگردد و بخشيده نشود، تا رمضان آينده آمرزيده نمي‌شود. مگر اين که در سرزمين عرفه حاضر شود.
  در اين ميان فضاسازي و طراحي برنامه‌ بر اساس اعتقاد و احترام عامه ، مأموريت  و مقبوليت رادیو را تعيين و تضمين مي‌کند و آئين‌هاي ملي و مذهبی مي‌توانند مصداق تطابق ميل مردم و مأموريت رادیو باشد بنابراین  بايد همواره همراه آنان باشيم  و هنرمندانه به تجلي و تعالي مناسک الهی بپردازيم.
    در همین راستا و به سنت هر سال، رادیو مازندران با تولید ويژه‌ برنامه‌ « بهار دل» به استقبال بهار قرآن مي‌رود تا علاوه بر سرگرم‌سازي روزه‌داران، لحظاتي معنوي نيز براي‌ آنان پديد آورد.   


 آیتمهای برنامه : ارائه و پخش گزارش‌های موضوعی، گزارش‌های محلی از آداب و رسوم ویژه ماه مبارک رمضان، جرعه‌ای از نهج‌البلاغه، تغذیه در رمضان، منتخب سخنان بزرگان در موضوعات اخلاقی، دل‌خونش و شعرخوانی شاعران آئینی و بومی‌سرای مازندرانی، چهره‌های قرآنی با نمونه تلاوت، آیه‌های زندگی، پرسمان احکام، کارشناسی استادان دانشگاه و ائمه‌جمعه استان و...

سال تولید: سال 1397


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو