جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

بنیان خانواده در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

بنیان خانواده در مازندران

طلاق عامل اصلی بروز آسیب های جدی در جامعه است. طلاق، به عنوان یک دغدغه مهم اجتماعی، از ساختار اجتماعی و عوامل

درون خانوادگی متاثر می شود.

در استان مازندران هم با بیش از 3 میلیون 140 هزار نفر جمعیت، حدود 2 میلیون جوان  زندگی می کنند که عوامل مختلفی در زندگی مشترک آنان نقش دارند. 

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با بیان اینکه ‌خانواده‌ها‌ به دلیل ‌تهاجم‌ فرهنگی و وجود شبکه‌ های ماهواره‌ای در خطر هستند، گفت: ‌ طلاق بیشتر خانواده‌های مازندران را تهدید می‌کند.

مریم جمشیدی با اعلام اینکه کم کاری ها، عواقب فرهنگی دارد افزود: برنامه ‌های فرهنگی به دلیل مشکلات مالی و دست ‌وپاگیری آن حیف است به هدر برود. 

وی با بیان اینکه آمار طلاق در مازندران نگران کننده است گفت: طلاق در شهرستان های مختلف مازندران از 2 تا 35 درصد افزایش داشته است. 

محمدزاده کارشناس امور خانواده استانداری مازندران مهمترین عامل طلاق دراستان را براساس آمار موجود دخالت اطرافیان دانست و گفت : دخالت اطرافیان یا نبود رضایت والدین و اطرافیان از ازدواج رابطه تنگاتنگی دارد بطوری که عامل بیش از 60 درصد طلاق ها در مازندران دخالت اطرافیان است و عواملی مانند اعتیاد و بیکاری در رده های بعدی قرار دارند.

به گفته محمدزاده، سوء ظن و بدگمانی،  ضعف در بلوغ فکری  و استقلال زوجین،  ضرب و شتم و بد دهنی و تبعات ناشی از آن دیگر علل طلاق هستند.

رقیه متقی کارشناس روان شناسی معتقد وجود حساسیت و رقابت های کاذب میان خانواده به ویژه خانم ها ، دور شدن از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی و نداشتن مهارت های ارتباطی و زناشویی مناسب به ویژه در شرایط بحرانی  منجر به طلاق می شود.

وی افزود : متاسفانه بیش از نیمی از طلاق ها در اوایل زندگی ( 3 تا 5 سال اول ) اتفاق می افتد که نشان دهنده این است که زوج ها  و خانواده های آنان ، بدون شناخت کافی و آموزش های مناسب ، اقدام به تشکیل خانواده و ازدواج کرده اند .

بابانژاد پژوهشگر امور اجتماعی دادگستری مازندران هم با اشاره به اینکه نزدیک به 60 درصد از کسانی که در مازندران طلاق می گیرند کم سواد یا بی سواد هستند ( دیپلم یا پایین تر از دیپلم) گفت: براساس آمار موجود در اداره کل بهزیستی استان 40 درصد از ازدواج ها در سن 15 تا 19 سالگی یعنی در دوران نوجوانی رخ می دهد که افراد به مرحله بلوغ و ثبات

روانی ، عاطفی و اجتماعی نرسیده اند که آموزش های پیش از ازدواج  در این سنین برای پیشگیری از طلاق باید سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد. 

دکتر عبدالرضایی روان شناس گفت : فساد ، فحشا ، افسردگی ، اعتیاد، جنایت و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی از آثار بعدی طلاق بر فرد است که نشان می دهد پس از طلاق نباید دو طرف را در جامعه رها کرد بلکه باید به آنها مشاوره روان شناسی داد که چندان جدی گرفته نمی شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه علت اصلی افزایش آمار زنان سرپرست خانوار در استان، طلاق است افزود: با پایشی که در مورد زنان سرپرست خانوار انجام دادیم به این آمار رسیدم که در سال 90 حدود 20 درصد و در سال 92 حدود 27 درصد زنان به علت طلاق سرپرستی خانواده را بر عهده گرفتند.

سعید آرام با بیان اینکه درصد قابل توجهی از زنان سرپرست خانوار در سرشماری رسمی خانوار به عنوان سرپرست محسوب نمی‌شوند، اما همسرشان به دلایلی چون اعتیاد، بیکاری، مریضی، زندانی بودن و.... هزینه‌های خانواده را نمی‌دهند و باید آنان بار مسئولیت خانواده را بر دوش می‌کشند افزود: مهمترین نیاز امروز زنان سرپرست خانوار برای گسترش فعالیتهای اجتماعیشان امنیت است و ابزارهای قانونی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار باید رعایت شود چون این قشر در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند. 

بر اساس آمارهای اداره کل بهزیستی مازندران، حدود 10 هزار و 500 زن سرپرست‌ خانوار زیرپوشش بهزستی هستند که این افراد حدود 27 هزار و 400 نفر را سرپرستی می کنند. 

اما علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران، آمار طلاق در استان را پایین تر از متوسط کشوری دانست و گفت: این امر نشان دهنده تلاش برای کاهش طلاق در استان است.

این در حالی است که استاندار مازندران  با اشاره به اينكه مازندران، در شمار چند استان داراي آمار طلاق بالا در كشور است گفت: بايد راهكارهاي عملياتي، كاربردي و علمي براي مقابله با آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي داشته باشيم.

فلاح، با اشاره به اين كه فرهنگ اسلامي، فرهنگي ايمان گرا، فطري، خرد گرا، تمدن ساز، پويا، بدعت ستيز و پاسخ گوي به نيازهاي جامعه است، عنوان نمود: بسياري از مشكلات امروز جامعه بشري، به فرهنگ و اثر گذاري مستقيم آن باز مي گردد.

با توجه به گفته های مسئولان و کارشناسان و بررسی های میدانی صورت گرفته، به نظر می رسد طرح های فرهنگی و اجتماعی حوزه خانواده در مازندران در میان تناقض گویی هایی ها و بی برنامگی مسئولان گم شده است و کارگروه بانوان و خانواده استانداری مازندران هم کارگروهی فرمایشی و ناکارآمد است زیرا در سالهای اخیر طرح تأثیرگذار و مهمی درباره

تحکیم بنیان خانواده اجرا نشده است.

{jcomments off}