رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

بلعیدن سوزن خیاطی توسط دختر 3ساله بابلی - نمایش محتوای خبر

 

 

بلعیدن سوزن خیاطی توسط دختر 3ساله بابلی

بلعیدن سوزن خیاطی، دختر سه ساله بابلی را روانه بیمارستان کرد.

بلعیدن سوزن خیاطی توسط دختر 3ساله بابلی

راحله مهرآئین امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان بابل، اظهار کرد: خانواده دختر بچه سه ساله با مشکل خس‌خس سینه در وضعیت خوابیده به واحد رادیولوژی این مرکز مراجعه کردند که پس از رادیوگرافی قفسه سینه و تأیید آن توسط «سیتی اسکن» وجود یک سوزن سه سانتی متری در قسمت انتهای «نای» در برونکوس اصلی چپ این کودک مشاهده شد.

وی افزود: خفگی در اثر بلع و آسپیراسیون جسم خارجی سومین علت مرگ در کودکان کمتر از یک سال در اثر حوادث قلمداد شده و چهارمین علت مرگ در سنین بین یک تا 6 سالگی در اثر حوادث است.

رئیس واحد رادیولوژی بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل با اشاره به اینکه شیوع مرگ و میر در اطفال به‌علت جسم خارجی به‌خصوص در سن زیر یک سالگی بالا است، تصریح کرد: اجسام خارجی که توسط کودکان بلع می‌شود شامل سکه، سنجاق ته‌گرد، سنجاق قفلی، دکمه، آجیل شامل پسته، تخمه هندوانه، تخمه خربزه، فندق و بادام زمینی، تکه‌های بزرگ سبزی، نوک مداد، ته‌خودکار، قطعات دندان، دانه تسبیح، اسباب بازی و سوزن است.

مهرآئین خاطرنشان کرد: جسم خارجی می‌تواند در مری، معده، روده باریک، مجرای حنجره، نای و برونش جایگزین شود.

وی عنوان کرد: نحوه خارج کردن جسم خارجی بسته به محل قرار گرفتن آن با روش‌های آندوسکوپی، برونکوسکوپی و جراحی انجام‌پذیر است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل ادامه داد: همیشه در طفلی که علائم یک طرفه از قبیل خس‌خس یا عدم ورود هوا حین سمع ریه دارد ما را به جسم خارجی راهنمایی می‌کند و در صورتیکه جسم خارجی در مری باشد، احساس وجود آن، قلقلک در گلو، اختلال بلع، بلع دردناک، تهوع، استفراغ، آبریزش از دهان از علائم بالینی است.

این متخصص اضافه کرد: در بررسی 6 هزار و 842 مورد جسم خارجی که در ایران انجام شد 95 موارد قابل پیشگیری است.

رئیس واحد رادیولوژی بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل گفت: در اختیار قراردادن بادام، پسته، فندق، وسایل بازی کوچک و گرد، دانه تسبیح، دکمه و لوازم خیاطی بخصوص در دختر بچه‌ها باید با مراقبت باشد و به‌خصوص از انجام این کار در کودکان کمتر از چهار سال خودداری شود.