سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بزرگترین مرکز گردشگری اسلامی خاورمیانه در نوشهر جذابیت بین المللی خواهد داشت - نمایش محتوای خبر

 

 

بزرگترین مرکز گردشگری اسلامی خاورمیانه در نوشهر جذابیت بین المللی خواهد داشت

قمی دیروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تصریح کرد: احداث مرکز بزرگی با عنوان گردشگری اسلامی می تواند علاوه بر مزایای گوناگون، در جذب گردشگران خارجی به ویژه کشورهای اسلامی نقش بسزایی داشته باشد.

وی با اشاره به قابلیت های این مرکز برای جذب گردشگران خارجی، گفت: برخی سرمایه گذاران بخش خصوصی کشورهای منطقه نیز از این طرح بازدید کرده اند که امیدواریم در مجموع این پروژه بزرگ را به نتیجه برسانیم.

وی ادامه داد: در تسریع احداث این پروژه و انجام اقدامات قانونی مساعدت لازم را خواهیم داشت که مرکزی تفریحی وگردشگری متناسب با هویت اسلامی و ایرانی با پیوست فرهنگی مناسب تاسیس شود و علاوه بر این خانواده ها خواهند توانست بدون دغدغه مسایل شرعی و اسلامی از امکانات مجهز این مجموعه گردشگری و تفریحی استفاده کنند.

قمی با اشاره به اینکه احداث چنین مرکز تفریحی و گردشگری با رعایت ارزش های اسلامی نیاز کشور و منطقه است، گفت: در جهان سواحل بسیاری وجود دارد اما ما می خواهیم از موهبت الهی دریا با لحاظ هویت اسلامی بهره برداری کنیم.

وی تصریح کرد: به جز طرح های سالم سازی دریا که به طور سنتی وجود دارد، مجموعه ای که همه امکانات تفریحی و گردشگری در حد و اندازه مناطق گردشگری استاندارد جهان اما با حفظ هویت اسلامی باشد، وجود ندارد و به طور قطع این مرکز مکان مناسبی برای خانواده ها خواهد بود که با حفظ ارزش های اسلامی از امکانات آن بهره مند شوند.

قمی راه اندازی اسکله های بخش خصوصی برای قایقرانی در آن و احداث جاده استاندارد پیاده روی و دوچرخه سواری در دریا به طول 2 هزار و 800 متر را تنها بخشی از این پروژه دانست و گفت: با توجه به هماهنگی خوبی که بین دستگاه های اجرایی، قضایی با پشتیبانی استاندار محترم شکل گرفته، این مرکز در صورت به نتیجه رسیدن می تواند الگویی خوبی برای یک مرکز بزرگ تفریحی و گردشگری اسلامی باشد.

وی با اشاره به حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در این پروژه که زمین ساحلی و سرمایه اولیه را در اختیار دارد، گفت: به دلیل جذابیت و وسعتی که این پروژه دارد ما نیز از حضور این سرمایه گذار بخش خصوصی استقبال کرده و تلاش کردیم که موانع را از پیش رو برداریم و احداث پروژه را سرعت ببخشیم. اداره کل بنادر و کشتیرانی استان نیز مجوز فاز اول این پروژه را نیز صادر کرده است.

فرماندار نوشهر تصریح کرد: سرمایه گذاری که این پروژه را آغاز کرده دارای دو خصوصیت است، نخست اینکه به واسطه سرمایه گذاری هایی که داشته شناخته شده است و خود نیز در کنار ساحل زمین داشته و سرمایه اولیه را نیز در اختیار دارد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از دریا و سواحل باید به گونه ای صورت گیرد که انفال و منافع ملی دستخوش تعرض قرار نگیرد، گفت: در برخی موارد افراد به منظور سودجویی دریا را به مصادره خود در می آورند که به جز نفع شخصی آنان کمکی به رشد و توسعه منطقه نمی کند.

فرماندار نوشهر برآورد از اعتبار مورد نیاز برای این پروژه را یکهزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: در اینگونه پروژه ها دولت نباید سرمایه گذاری کند، بلکه باید بخش خصوصی را فعال کنیم و دولت نیز نظارت داشته باشد. به طور قطع در احداث این پروژه همه موارد قانونی از جمله رعایت محیط زیست که در تمام طرح ها باید مورد توجه باشد، مدنظر قرار گرفته است.

وی در ادامه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم استفاده مطلوب از موهبت های الهی نظیر ساحل دریا و جنگل اشاره کرد و گفت: نگاه به دریا و جنگل به عنوان یک موهبت الهی علاوه بر حل بخش بزرگی از مشکلات مردم در حوزه اشتغال، باعث توسعه منطقه از لحاظ کمی و کیفی نیز می شود.

این مرکز بزرگ تفریحی و گردشگری اسلامی که ربیع فلاح استاندار مازندران هفته گذشته از آن دیدن کرد، با 135 هزار متر مربع بنا شامل 35 هزار متر مربع فضای تجاری، 70 هزار متر مربع فضای اقامتی در قالب هتل 5 ستاره، 6 هکتار حوضچه پهلوگیری با ظرفیت 350 قایق کوچک و بزرگ و اسکله چند منظوره با امکانات تفریحی و ورزشی است.

در این پروژه علاوه بر اجرای طرح پرورش ماهیان در قفس با ظرفیت 20 هزار تن، هر سال یک مجموعه با هدف توسعه گردشگری راه اندازی می شود و 700 میلیارد تومان برای ساخت پروژه و 300 میلیارد تومان برای تجهیز آن در نظر گرفته شده است.

{jcomments off}