جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

بزرگترین بنیاد ژنتیک کشور در مازندران راه‌اندازی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بزرگترین بنیاد ژنتیک کشور در مازندران راه‌اندازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس در بابل،محمد عموزاده صبح امروز در بازدید از مرکز معلولان نوشیروانی بابل در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به دلیل عملکرد خوب هیئت مدیره مرکز معلولان نوشیروانی بابل این مرکز نسبت به سال‌های گذشته از رشد چشمگیر مشارکت خیران مواجه بوده است.

وی افزود: افتخار هیئت مدیره این دوره مرکز معلولان نوشیروانی بابل خدمت به معلولانی است که حداقل یک بیمار در خانواده خود دارند و ارائه خدمات آنها دلسوزانه و خالصانه از روی عشق و علاقه است.

رئیس بهزیستی بابل گفت: هدف سازمان بهزیستی و هیئت مدیره مرکز معلولان بابل علاوه بر درخواست مشارکت مردمی در این امر خیر پیاده کردن بعد علمی در این مرکز است.

وی تصریح کرد: مشاوره ژنتیک،مناسب‌سازی سطح شهر، پیشگیری از معلولیت‌ها آموزش مهارت‌های زندگی برای کاهش طلاق، پیشگیری از اعتیاد، اشتغال و مسکن جامعه هدف از اهداف عمده اداره بهزیستی بابل است.

این مسئول استفاده از اماکن عمومی و پیاده‌روها را حق طبیعی انسانی و اسلامی معلولان دانست و اظهار داشت: معلولان حق دارند همچون سایر افراد جامعه دسترسی آسان به خدمات موجود در جامعه را داشته باشند.

عموزاده افزود: نابسامان بودن فضاهای شهری و عدم انطباق آن با نیازها و خواسته‌های معلولان علاوه بر منزوی کردن آنان سبب می‌شود تا در بلند مدت خسارت‌های اجتماعی و اقتصادی زیادی بر کشور وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: سازگار ساختن محیط شهر با نیازهای معلولان جسمی و حرکتی در واقع بازگرداندن معلولان به اجتماع، زندگی و فعالیت بوده و رفع این موانع از پر اهمیت‌ترین اقدام‌هایی است که ضامن مشارکت هرچه بیشتر معلولان در امور مربوط به جامعه خودشان است.

رئیس بهزیستی بابل همچنین به اهمیت مشاوره ژنتیک اشاره و بیان داشت: مشاوره ژنتیک فرآیند آموزشی مناسب و گامی مؤثر در کم کردن معلولیت‌ها، پیشگیری از اختلالات ژنتیک و مادرزادی است.

وی اذعان داشت: مشاوره ژنتیک در بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی مردم، نقش مؤثری را در پیشگیری داشته و به افراد مبتلا یا در معرض خطر کمک می‌کند تا طبیعت اختلال ژنتیکی و نحوه انتقال آن را بشناسند و موضوعات مرتبط با درمان این بیماری‌ها و تنظیم خانواده را بهتر درک کنند.