سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

برگ گل سرخ(زنده) - نمایش محتوای صدا

 

 

برگ گل سرخ(زنده)

تهیه کننده : حاجی زاده 

دستیار تهیه : سمیه خرسندی

برگ گل سرخ عنوان ویژه دهه محرم به تهیه کنندگی مهدی حاجی زاده به مدت 60 دقیقه به صورت زنده از سیمای مازندران پخش خواهد شد.

برگ گل سرخ ضمن آنکه گفتگویی را در بخش زنده بطور خلاصه ترتیب می دهد در بخش گفتگو بدنبال آن است که ضمن آوردن مهمانان خاص و به روز ، درسد است بدعت های غلط  ونبایدهای  که در این ایام شکل گرفته را با نگاهی هنرمندانه جایگزین باید هایی کند که حلقه  گمشده این ایام است آیتم های نظیر ثبت و ضبط هنرمندان از پیاده  روی عظیم و گسترده اربعین سال گذشته ، نشان دادن آئین های ، سنتها  و اداب و رسوم دز عزاداری های سراسراستان ، معرفی کتاب ، اشنایی مردم با لمان و نغمه هایی قدیمی موجه  ، کپشن و.... از ایتم های این برنامه محسوب می گردد ضمن آنکه هنرمندی هر شب بطور زنده با توجه به تقویم روز شمار به هنرمنایی می پردازد . 

هدف این برنامه: تبیین اهداف قیام حسینی ارتباط آن در مسائل روز می باشد.

عاشورا ورق مهمی از آزادگی و ظلم ستیزی در تاریخ شیعه است . ورقی که هیچگاه کهنه نشده و نخواهد شد . هر سال با آغاز ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان و سپاه آزاده و از جان گذشته اش ، کتاب عاشورا یکبار دیگر ورق خورده و واقعه ی کربلا و تاریخ آن دوباره مرور می شود . در این ماه شریف که ارزش خاصی در تاریخ تشیع و فلسفه ی چیستایی آن دارد گویا خون حسین بن علی (ع) دوباره به جوش می آید . مرد و زن ، پیرو جوان ، شهری و روستایی همه و همه از هر مرام و مسلکی در دهه ی اول محرم ، یعنی هر چه به ایام شهادت سرور آزادگان  نزدیک تر می شویم ، آماده تر شده ، آماده برای سوگواری ، آماده برای ریختن اشک هایی که قرن هاست چشمه ی آن نخشکیده بلکه گویا جوشنده تر از پیش شده است و بالاخره آماده برای مرور چند هزار باره ی واقعه ی جانگدازی که هیچگاه کهنه نخواهد شد . براستی خبر خون حسین (ع) کدام خون ناحق ریخته ای را می توان در پی قرون و اعصار یافت که اینگونه بعداز قرنها تازه مانده و کدام مصیبتی را  در هزار توی تاریخ می توان جستجو کرد که پس از صده ها جانگداز و جانخراش دل هر آزاده ای را بلرزانده ؟این برنامه مروری است بر این حادثه ی تاریخی و ابدی و تصویری از این حماسه پایدار.
برگ گل سرخ برنامه استودیویی است که رویکردی عاطفی ، دینی و پیام رسان دارد ابعاد متنوع و ضروری یک برنامه ی پژوهشگرانه را دارد که با بهره گیری از پلاتو ها ، نریشن و آیتم های میان برنامه قابلیت ضبط ، تهیه و پخش یک برنامه ی زنده ی مناسبتی به یادماندنی را دارد . در نوشتن طرح این برنامه تمام تلاش طراح معطوف به این موضوع شده که با رویکردی نو و مخاطب پسند به مقوله ی عاشورا داشته و در همان حال از حداکثرجذابیت بصری و ساختار زیبایی شناسانه ی یک برنامه ی دیدنی تلویزیونی هم بهره مند باشد .

سال تولید: مرداد-شهریور 99


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ

پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو