رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

برگزاری نخستین همایش مدیریت پسماندهای استان‌های ساحلی در آمل - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری نخستین همایش مدیریت پسماندهای استان‌های ساحلی در آمل

برگزاری نخستین همایش مدیریت پسماندهای استان‌های ساحلی در آمل


شهردار آمل گفت: نخستین همایش تبیین راهبردی مدیریت پسماندهای استان‌های شمالی کشور در شهرستان آمل برگزار می‌شود.

برگزاری نخستین همایش مدیریت پسماندهای استان‌های ساحلی در آمل


به گزارش خبرگزاری فارس از آمل به نقل از روابط عمومی شهرداری این شهر، احمد امیرسلیمانی از برگزاری نخستین همایش تبیین راهبردی ملی مدیریت پسماندهای عادی با تاکید بر تفکیک از مبدأ در استان‌های ساحلی شمال کشور شامل گیلان، مازندران و گلستان به میزبانی شورای اسلامی شهر و شهرداری آمل در اول بهمن‌ماه سال‌جاری در مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز واقع در شهرک صنعتی تشبندان خبر داد.

وی با اشاره به مهم‌ترین محورهای این همایش گفت: ارزیابی، نظارت و پایش مدیریت پسماند، مکان‌یابی، طراحی، ساماندهی راهبردی سیستم‌های مدیریت پسماند، فناوری‌های نوین و روش‌های بومی‌سازی آن، برون‌سپاری و خصوصی‌سازی در مدیریت پسماند، تامین منابع مالی پایدار در مدیریت پسماند، مشارکت‌های مردمی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت بازیافت، راهکارها و چالش‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت بازیافت در سه استان شمالی، نقش فناوری اطلاعات در مدیریت پسماند و نقش رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی در اشاعه فرهنگ زیست محیطی از مهم‌ترین محورهای این همایش است.

وی افزود: این همایش با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری مازندران، شورای اسلامی شهر و شهرداری آمل، مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر آمل، سازمان مدیریت پسماند شهرداری و همچنین مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز برگزار می‌شود.

شهردار آمل ادامه داد: با توجه به افق 1404 کشور، تکیه بر اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهمیت حفظ محیط زیست امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری‌ترین محورهای توسعه پایدار محسوب می‌شود.

امیرسلیمانی تصریح کرد: مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح تبدیل تهدید زباله به فرصت اشتغال و تولید ثروت، فرهنگ‌سازی کاهش تولید زباله توسط جامعه، مدیریت، بازیافت و فرآوری زباله تولیدی توسط جامعه، داشتن سالم‌ترین و پاک‌ترین محیط زیست منطقه، افزایش مشارکت فعال جامعه، افزایش توانمندسازی مردم و تقویت هماهنگی‌های بین‌بخشی است.

وی با بیان اینکه دفع غیراصولی زباله خطرات زیست محیطی زیادی به وجود می‌آورد، خاطرنشان کرد: دفع اصولی زباله در مکانی مناسب باعث جلوگیری از تخریب محیط زیست می‌شود.

شهردار آمل با بیان اینکه بسیاری از شهرهای استان با کمبود زمین برای دفن زباله مواجه هستند، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش جمعیت، مدیریت پسماندهای شهری با مشکل محل دفن مواجه شده است و محل دفن فعلی زباله‌ها در بیشتر شهرها جوابگوی حجم زیاد زباله‌ها نیست.

وی در پایان یادآور شد: تنها راه برون‌رفت از مشکل زباله، مدیریت یکپارچه و متمرکز زباله‌ها با استفاده از روش‌های نوین و بازیافت است.