جهش تولید | جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹

برگزاری جشن گیلاس در کجور نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری جشن گیلاس در کجور نوشهر

به گزارش خبرنگار مهر، منطقه سردسیر کجور دارای 21 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی بوده که دارای درختان سیاه ریشه و گندم و جو بوده که در این بین 1700 هکتار از اراضی باغی این منطقه به گیلاس، هلو، گردو، آلو، آلبالو، فندوق اختصاص دارد و سالانه بیش از 36 هزار تن انواع میوه برای مصرف داخل و خارج از استان تولید می شود.

تولید گیلاس در برخی مناطق کجور از جایگاه استراتژیکی خاصی برخوردار بوده و این مناطق را در صورت تدوین چشم انداز توسعه ای و آمایش سرزمینی مناسب به جایگاه قطب تولید گیلاس در مازندران تبدیل خواهد کرد.

جشن گیلاس کجور به عنوان جشن شكرگزاري برداشت محصول گيلاس که روز سه شنبه با حضور مسئولان جهاد کشاورزی، تشکلهای باغداری و تولیدکنندگان محصولات باغی برگزار شد فرصتی فراهم کرد تا استعدادهای منحصر به فرد تولید گیلاس در این منطقه  دیده شود و زمینه سرمایه گذاری پایدار را میسر سازد.

در حال حاضر 250 رقم گيلاس در دنيا كشت مي‌شود كه برخی از ارقام همانند تک دانه در ايران منحصر به فرد بوده است.

مدیر جهادکشاورزی نوشهر گفت: منطقه کجور با 316 هکتار باغ گیلاس  و با متوسط تولید 7 تن در هکتار سالیانه هزار و 100 تن گیلاس تولید می کند که وارد بازار مصرف می شود.

میرحسین سنجرانی با اشاره به اینکه منطقه کجور یکی از قطب های تولید گیلاس در استان مازندران محسوب می شود افزود: با توجه به موقعیت جغرافیائی و آب و هوائی کوهستانی این منطقه ، تولید گیلاس از جایگاه ویژه ای در بین باغداران برخورداربوده و تولید غالب این منطقه است.

وی با بیان آنکه تولید گیلاس این شهرستان علاوه بر مصرف داخل استان به خارج از استان صادر می شود افزود:  از دو هزار هکتار باغ زراعی در شهرستان بیش از 94 هزار تن محصولات باغی در سال تولید می شود که 4.2 درصد از سهم استان را شامل می شود.

وی افزود: مناطق ناصرآباد، حسن آباد، چتن، اوازرودخانه و کی کوه و دشت نظیر در بخش کجور به عنوان مناطق تولیدکننده کیفی ترین گیلاس کشور با قابلیت صادراتی می باشد که با احداث کارخانه جات صنایع تبدیلی و بازار فروش استاندارد این قابلیت ها بیشتر عملیاتی خواهد شد.