جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

برگزاری جشن برداشت توت‌فرنگی در جویبار - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری جشن برداشت توت‌فرنگی در جویبار

برگزاری جشن برداشت توت‌فرنگی در جویبار


مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از پیش‌بینی تولید 13 هزار تن توت‌فرنگی در استان خبر داد و گفت: جشن برداشت توت‌فرنگی اوایل اردیبهشت‌ ماه در جویبار برگزار می‌شود.

برگزاری جشن برداشت توت‌فرنگی در جویبار

محمدتقی شکوهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، درباره برداشت توت‌فرنگی، اظهارکرد: سطح زیر کشت توت‌فرنگی در سال جاری، در مازندران یک هزار و 300 هکتار است که پیش‌بینی می‌شود از این سطوح 13 هزار تن توت‌‌فرنگی برداشت شود.

وی افزود: سطح زیر کشت توت‌فرنگی در سال گذشته یک هزار و 292 هکتار بوده که 12 هزار تن برداشت محصول صورت گرفته است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه 4 هزار و 15 بهره‎بردار مشغول فعالیت در کشت توت‌فرنگی هستند، بیان کرد: ارقام کشت‌شده توت‌فرنگی در استان از ارقام اصلاح‌شده و اغلب از ارقام کاماراسو و سلوا است، همچنین ارقام محلی اتابکی، دلندی و گیلاسی توت‌فرنگی نیز کشت می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه ارقام اصلاح‌شده توت‌فرنگی از ماندگاری و بازارپسندی بالایی برخوردارند، خاطرنشان کرد: بهنمیر قطب کشت توت‌فرنگی در استان است، کشت این محصول در شهرستان‌های سیمرغ، جویبار، قائم‌شهر، بابل، ساری، نکا و بهشهر انجام می‌شود.

شکوهی با اعلام اینکه مازندران بعد از کردستان دومین استان از نظر سطح زیرکشت توت‌فرنگی در کشور است، یادآور شد: مازندران دارای رتبه نخست از نظر کیفیت توت‌فرنگی در کشور است، پیش‌بینی می‌شود اولین برداشت محصول توت‌فرنگی اوایل اردیبهشت‌ماه امسال در شهرستان جویبار انجام شود.

وی از برگزاری جشن برداشت توت‌فرنگی اوایل اردیبهشت‌ماه در روستای کوهی‌خیل جویبار خبر داد و تصریح کرد: در سنوات گذشته 15 میلیون تومان تسهیلات در هر هکتار برای احداث باغات توت‌فرنگی به باغداران اختصاص می‌یافت که اکنون به‌دلیل محدودیت منابع اعتباری، تسهیلاتی به این بخش تعلق نمی‌گیرد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: در صورت حمایت و پرداخت تسهیلات به بهره‌برداران کشت توت‌فرنگی، این محصول دارای توجیه اقتصادی بالایی بوده و اشتغال‌زایی و درآمدزایی بهره‌برداران را به‎دنبال دارد.