جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

برگزاری تجمع بزرگ عزاداری حسینی در آمل - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری تجمع بزرگ عزاداری حسینی در آمل

امام جمعه آمل گفت: تجمع بزرگ عزاداری حسینی این شهرستان با عنوان اجتماع عزاداران دیار علویان برای نخستین‌بار روز هفتم محرم در آمل برگزار می‌شود.

برگزاری تجمع بزرگ عزاداری حسینی در آمل

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، حجت‌الاسلام سیدجلیل مرتضوی در نشست با اصحاب رسانه، مدیران اجرایی و مداحان این شهرستان در بیت امام جمعه این شهرستان، اظهار کرد: ماه محرم یکی از ماه‌های مهم و بزرگی است که باید به رعایت حرمت و شعائر دینی در آن توجه زیادی شود.

وی با اشاره به ساماندهی مداحان در ایام محرم‌الحرام، افزود: باید ساماندهی‌ها در این بخش ویژه باشد و مطالبی در مدح و منقبت اهل بیت(ع) به کار برده شود که در آن اصل واقعه عاشورا و اهداف وسیع قیام امام حسین(ع) و یارانش بیان شود.

امام جمعه آمل با بیان اینکه در بحث تبلیغات مراسم‌های ماه محرم اقدامات خوبی در این شهرستان انجام شد، تصریح کرد: مداحان در بحث عزاداری دغدغه دارند و مشکلات را در دیدار با امام جمعه بیان کردند، البته مباحثی همانند علم‌گردانی و اجرای موزیک در مراسم عزاداری مشاهده می‌شود که جایگاهی در عزاداری ندارد.

این مسؤول با بیان اینکه باید جوانان بیشتر از گذشته تشویق شوند تا بیشتر به سمت تکایا و مساجد سوق یابند، ادامه داد: در تکایای مختلف با مردم و مسؤولان دیدار داشتم و آنها همراه مدیران شهری هستند.

*رضایت از عزاداری طوایف آمل برای سالار شهیدان

مرتضوی با اعلام اینکه وحدت، همدلی و همراهی می‌تواند مردم و مسؤولان را به هدف نزدیک‌تر کند، یادآور شد: اجتماع بزرگ دیار علویان شهرستان آمل رأس ساعت 14 روز هفتم محرم امسال در میدان 17 شهریور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عزاداری‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که به طوایف آسیب ایجاد نشود، گفت: در امر عزاداری طوایف آمل حضور داشته و از عزاداری اصیل و دینی استقبال می‌کنم، هر چند از عزاداری طوایف برای سالار شهیدان و یارانش رضایت دارم.

امام جمعه آمل با بیان اینکه عزاداری امام حسین(ع) و یارانش باید بسیار باشکوه و بهتر از گذشته برگزار شود، ادامه داد: عزاداری‌های سنتی بسیار زیباست و باید با نگاه‌های سازنده، طوایف را به عزاداری باشکوه تشویق کرد.

این مسؤول با اعلام اینکه آمل دیار علویان و پایتخت تشییع است، افزود: این شهرستان باید الگو شود، زیرا دومین مکانی است که خطبه تشیع در آن اقامه شده و دیار علویان لقب گرفته است.

مرتضوی با بیان اینکه در روز هفتم محرم با همکاری صدا و سیمای مازندران مردم آمل برای عزاداری امام حسین(ع) دست به تجمع بزرگ می‌زنند، خاطرنشان کرد: مردم این دیار برای اهل بیت بسیار هزینه می‌کنند هر چند موقوفات و رقبات آمل با چند استان برابری می‌کند.

* وجود 35 هزار رقبه در آمل

وی با اعلام اینکه وجود 35 هزار رقبه در آمل نشان از این دارد که بزرگان این دیار دغدغه دین داشتند، ادامه داد: سوگواره بصیرت عاشورایی هم از مناسبت‌های دینی در بقاع متبرکه طی ماه محرم است.

امام جمعه آمل با اشاره به توزیع 2 هزار پوستر و 10 هزار تراکت عاشورایی و ویژه برنامه تجمع روز هفتم محرم در این شهرستان، خاطرنشان کرد: این اقدام مهم برای نخستین‌بار در آمل برگزار می‌شود.

این مسؤول با اعلام اینکه از نظر شرع مقدس و بزرگان دینی در زمینه علم‌گردانی مناسبت‌های محرم اشکال وجود دارد، ادامه داد: نظر مردم هماهنگ با نظر علماست.

مرتضوی گفت: معتقدم باید برخی موضوعات در جامعه را خط و جهت داده و هدفمند کرد، زیرا سعی داریم با درک اهداف حسینی، شور حسینی تبدیل به شعور حسینی شود.