جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

برنامه پزشک خانواده یکی از ابزارهای اقتصادی در حوزه سلامت است - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه پزشک خانواده یکی از ابزارهای اقتصادی در حوزه سلامت است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر ˈ داوود دانش جعفری ˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری با اشاره به فراهم نبودن زیر ساخت های لازم در زمان اجرای برنامه پزشک خانواده در مازندران افزود : ابتدا باید زیر ساخت های لازم فراهم شده ، بعد این طرح اجرا شود.

وی بخشی از مشکلات را مربوط به خود طرح دانست و ادامه داد : سیاست گذاری هایی که در این زمینه صورت می گیرد باید جامع باشد تا نتیجه مطلوب را به وجود آورد.

دانش جعفری گفت : سعی بر این است برای اجرای این طرح ملی در دیگر استان ها ابتدا زیر ساخت های لازم را فراهم آوریم تا بتوانیم موفق باشیم.

وی به اجرای این طرح در روستاها اشاره کرد و افزود : سیاست های مربوط به پرداخت حقوق پزشکان در شهر و روستا موجب به وجودن آمدن مشکلاتی در زمینه اجرای این طرح در روستاها شد.

مشاور عالی وزیر بهداشت تجربه موفق برخی از کشورها در اجرای برنامه پزشک خانواده را یادآور شد و گفت : ما نیز می توانیم از این تجارب بخوبی استفاده کنیم.

وی به اجرای این برنامه ملی در استان های فارس و مازندران به صورت پایلوت اشاره کرد و افزود : به منظور شناسایی مشکلات احتمالی و ارایه راهکارهای برون رفت از این مشکلات، این برنامه به صورت پایلوت در این استان ها به اجرا در آمد.

دانش جعفری گفت : همزمان با اجرای برنامه پزشک خانواده در استان مازندران، اطلاعات ارزشمندی در بخش سلامت تهیه شد که قصد داریم آن را مستند سازی کرده و به دیگر استان ها ارسال کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده یکی از ابزارهای اقتصادی در حوزه سلامت است ، افزود : در صورتی که این برنامه بدرستی اجرا شود بهترین کارآیی و اثربخشی را خواهد داشت.

او ادامه داد : در برنامه پزشک خانواده خدمات سلامت غیر ضروری و اضافه کنار گذاشته می شود و علاوه بر درمان کامل بیمار، هزینه های درمانی نیز کاهش می یابد.

دانش جعفری به افزایش جمعیت سالمند در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این امر هزینه های سلامت را افزایش می دهد که برای جلوگیری از افزایش هزینه ها، به مدیریت صحیح منابع نیاز داریم.