سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

برنامه عمل مقابله با بیماری سوختگی شمشاد در جنگل ها تدوین شد - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه عمل مقابله با بیماری سوختگی شمشاد در جنگل ها تدوین شد

بهزاد انگورج تقوی امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، این برنامه عمل که مبتنی بر کنترل بیماری، جلوگیری از گسترش آن و به مرور از بین بردن آن است، به زودی به سازمان جنگل ها برای تصویب ارایه می شود.

وی با تاکید بر اینکه امکان مهار کردن بیماری سوختگی شمشاد جنگل ها وجود دارد اما عملیات سنگینی را می طلبد، اعتبار مورد نیاز برای اجرای برنامه عمل مقابله با این بیماری را 30 میلیارد تومان عنوان کرد.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه اظهار داشت: پروژه ای اضطراری با فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) درباره بیماری سوختگی شمشاد دنبال کردیم و در این زمینه نظرات کارشناسان فائو را نیز داریم و برنامه عمل نیز با نظرات کارشناسان فائو تطبیق داده شد.

وی در تشریح چگونگی اجرای برنامه عمل مقابله با بیماری سوختگی شمشاد در جنگل های شمال، گفت: آلودگی ها در 20 هزار هکتار از جنگل ها وجود دارد که باید در عملیاتی سنگین کل جنگل نهال های شمشاد را پاکسازی کرد.

انگورج تقوی تصریح کرد: برای این منظور باید کل درخت های آلوده برداشته شود و کف جنگل نیز به طور کامل جارو و پاکسازی شود تا آلودگی به طور کامل برداشته شده و از گسترش نیز آن جلوگیری شود.

معاون سازمان جنگل ها ادامه داد: به دلیل محدودیت هایی که برای اقداماتی نظیر سم پاشی داریم، باید روی فعل و انفعالات مکانیکی متمرکز شویم تا دامنه انتشار این بیماری را محدود کرده و بعد با ادامه اجرای برنامه در زمینه کنترل بیماری و مهار آن توفیقاتی به دست آوریم.

وی منشا این بیماری را وارداتی دانست و گفت: این بیماری از سمت کشورهای غربی به سمت شرق پیشرفت کرده و در اروپا و آمریکا نیز وجود داشته است و بیشتر به همراه گل های زینتی نظیر شمشاد آمده است. در کشور نیز بیماری از سمت غرب به شرق کشور رفته و اکنون جبهه پیش رونده آن از جلگه ها به سمت ارتفاعات حرکت می کند.

بیماری بلایت یا سوختگی شمشاد (Boxwood blight) در ایران نخستین بار در سال 1389 در جنگل های آستارا و تالش دیده شد و در جنگل های هیرکانی از غرب به شرق گسترش یافت.

عامل این بیماری دو نوع قارچ به نام های علمی ˈسیلندروکلادیوم بُوکْسیکولاˈ(cylindrocladium buxicola) و ˈکالونکتریا پسودوناویکولاتاˈ (Calonectria pseudonaviculata) است که باعث چروکیدگی و ایجاد لکه های قهوه ای در برگ گیاه و مرگ سریع و گسترده بافت ها در بخش عمده یا همه قسمت های هوایی گیاه می شود.

شمشاد هیرکانی با نام علمی ˈبُوکسوس هیرکاناˈ (Buxus hyrcana) درختی همیشه سبز و بومی جنگل های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه های گیاهی در خطر انقراض اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد.