جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی نیازمند اعتبار مجدد است - نمایش محتوای خبر

 

 

برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی نیازمند اعتبار مجدد است

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تا پایان سال 92، 13 هزار و 200 حلقه چاه کشاورزی در استان برق‌دار شد، گفت: برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی نیازمند اعتبار مجدد است.

برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی نیازمند اعتبار مجدد است

ایرج صاعدی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: پوشش بتنی کانال انتقال آب، حفر و تجهیز چاه‌های کشاورزی، بهسازی آب‌بندان‌ها و انتقال آب با لوله از فعالیت‌هایی است که در بحث تامین و انتقال آب از سوی مدیریت آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان انجام شد.

وی افزود: تاکنون برای تامین و انتقال آب، 2.5 کیلومتر لوله‌گذاری انجام شد که آخرین اعتبار در نظر گرفته شده مربوط به سال 91 ـ 90 بوده است و بعد از آن اعتباری برای این امر تخصیص داده نشده است.

صاعدی ادامه داد: اجرای آبیاری تحت فشار از سال 71 آغاز شد و در استان برای حدود 37 هزار هکتار اجرایی شد که 27 هزار و 500 هکتار آبیاری قطره‌ای و 9 هزار و 500 هکتار آبیاری بارانی است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره برق‌دارکردن چاه‌های کشاورزی گفت: در چند سال اخیر تلاش دولت بر این است از محل کمک وزارت نفت و همکاری وزارت نیرو این امر اتفاق افتد که در حال حاضر منتظر بودجه هستیم که بودجه توسط وزارت نفت تامین شد و کارهای اجرایی را جهاد کشاورزی انجام خواهد داد.

وی اضافه کرد: تا پایان سال 92، 13 هزار و 200 حلقه چاه کشاورزی در استان برق‌دار شد که بعد از آن اعتبار زیادی در نظر گرفته نشد و برای اجرای بقیه منتظر تخصیص اعتبار هستیم.

این مسئول به شرایط اجرای آبیاری تحت فشار اشاره کرد و افزود: متقاضیان با ثبت‌نام در سامانه novinabyari.maj.ir نسبت به ارائه سند زمین، مدارک شخصی و مجوز برداشت آب از شرکت آب منطقه‌ای در هر شهرستان اقدام می‌کنند.

صاعدی با بیان اینکه تاکنون 5 هزار هکتار طرح برای آبیاری تحت فشار آماده شده است، خاطرنشان کرد: طرح‌هایی که دو سال از اجرای آن بگذرد نیاز به بازنگری مجدد دارد به همین دلیل سالانه 40 درصد سهمیه برای اجرای طرح‌های آبیاری در نظر گرفته شده است.