جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

برف و باران مازندران را فرا می گیرد - نمایش محتوای خبر

 

 

برف و باران مازندران را فرا می گیرد

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت : شکل گیری جریان دریا به خشکی در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در این استان بارش گسترده باران را درپی خواهد داشت.

برف و باران مازندران را فرا می گیرد

نوربخش داداشی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : با تقویت جریان سرد مرطوب شمالی این بارش ها همراه با برف در ارتفاعات و کاهش محسوس دما است و تا روز یکشنبه هفته آینده نیز تداوم می یابد.
وی پیش بینی کرد حداقل دمای هوای مازندران برای شنبه و یکشنبه هفته آینده بین هشت تا 10 درجه سانیتگراد کاهش یابد و این کاهش محسوس دما با وزش باد شدید همراهی می شود.
مدیرکل هواشناسی مازندران با ارسال اطلاعیه به استاندار به عنوان رئیس شورای مدیریت بحران، آبگرفتگی معابر عمومی و توفانی شدن دریای خزر را به دلیل شدت بارش ها به همراه باد شدید برای روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده دور از انتظار ندانست و خواهان اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از سوی دستگاه های متولی برای جلوگیری از خسارت های احتمالی شد.
هم اکنون هم شهر ساری و سایر شهرهای مازندران تمام ابری در برخی مناطق این استان از جمله غرب همراه با بارش باران است که باران در ارتفاعات به صورت برف گزارش شده است.
بیشنیه دمای هوای امروز ساری 22 و کمینه آن 15 درجه پیش بینی شده است.
مازندران در منطقه معتدل خزری واقع شده که میانگین بارش باران در این منطقه شمال کشور در سال بین 750 تا یک هزار میلمتر است و برای سالجاری به دلیل بروز سیستم جوی ال نینو پیش بینی می شود در نیمه دوم سال جاری این استان شاهد افزایش روزهای بحرانی کاهش دما و بارش های رگباری باشد.
گفته می شود در سالی که پدیده ال نینو رخ می دهد بارندگی یک پنجم سال های قبل می شود و زمان بارش باران نیز تغییر می کند و بیشتر باران ها در دی ماه رخ می دهد که باعث باران های سیل آسا می شود.
تحقیقات جدید نشان داده «ال نینو» هر دو تا هفت سال رخ می داد و بروز این پدیده در ایران برای نیمه سال دوم از سوی هواشناسی پیش بینی شد.