جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

برف راهها بعضی روستاهای غرب مازندران را مسدود و مدارس را تعطیل کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

برف راهها بعضی روستاهای غرب مازندران را مسدود و مدارس را تعطیل کرد

منابع رسمی ارتفاع برف در برخی از مناطق ییلاقی را بیش از 30 سانتی متر برآورد کرده اند.

بخشدار ' بلده ' روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : هم اکنون ارتفاع برف در مناطق پایین دست به حدود 15 سانتی متر و بالادست نیز حدود 35 سانتی متر رسیده است.

' محمدرضا رودگر ' افزود : وضعیت به گونه ای است که تردد خودروها از مسیرهای ارتباطی دوآب به بلده و یوش با دشواری و بستن زنجیرچرخ امکان پذیر است.

وی ادامه داد : با توجه به ادامه بارش سنگین برف و برای جلوگیری از سوانح احتمالی رانندگی در گردنه سخت گذر ' سیاه سنگ ' ، مسیرمنتهی به روستاهای این منطقه از جمله ' ورازان ' حدفاصل روستاهای بخش مرکزی بلده نور بسته شده است.

بخشدار بلده همچنین از تعطیلی تمامی مجتمع های آموزشی شبانه روزی این بخش به علت بارش سنگین برف و کاهش محسوس دمای هوا خبر داد و گفت : تصمیم برای تعطیلی این مدارس بر اساسی پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مازندران پیش از تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی اخذ و به دانش آموزان اعلام شده بود.

وی با انتقاد از کمبود امکانات و تجهیزات راهداری در منطقه ، افزود : این بخش با برخورداری از راه های سخت گذری چون گردنه های 'لاوش ' و 'ترک وش ' از بهره مندی چنین امکاناتی به اندازه مورد نیاز برای بازگشایی راه ها پوشیده برف سنگین محروم است و این مشکل زمینه نارضایتی اهالی منطقه و مسافران را به همراه داشته است.

رودگر اظهار داشت : هم اکنون به علت غیرممکن بودن تردد خودروهای بدون زنجیر چرخ از مسیرهای سخت گذر ترک وش و لاوش که راه دستکم پنج روستا از آنجا می گذرد ، در خواست ارسال یک دستگاه بولدوزر و لودر داده ایم که تاکنون به علت نقص فنی و در اختیار نداشتن زنجیر چرخ به منطقه اعزام نشده است و در نتیجه برای بازگشایی این مسیرهای هم اقدامی صورت نگرفته است.

بخش بلده با 48 روستا، 120 کیلومتر راه اصلی و 220 کیلومتر راه فرعی ، در غرب مازندران واقع است.

در همین حال ' رستم سیاه سرانی ' بخشدار کجور نیز گفت : هم اینک بارش برف با شدت ادامه دارد و درصورت تداوم این روند از این که شاهد بسته شدن راه های ارتباطی برخی از مسیرهای اصلی و فرعی در این بخش ییلاقی و کوهستانی باشیم دور از انتظار است.

وی افزود : از مسوولان ذیربط بویژه راه و شهرسازی برای انجام عملیات برفروبی و نمک پاشی تمامی محورهای پوشیده از برف درخواست امکانات و تجهیزات راهداری شده که امیدوارم بزودی این امکانات ارسال شود.

سیاه سرانی گفت : درحال حاضر تمامی راه های اصلی و روستایی این بخش باز است و تردد خودروها در آنها با کندی جریان دارد.

رییس اداره هواشناسی کجور نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ارتفاع برف در ارتفاعات این بخش را 15 سانتی متر و در مناطق پایین دست شش سانتی متر اعلام کرد.

' جهانبخش سیاه سرانی ' پیش بینی کرد که بارش برف تا پایان امروز ادامه یابد و از فردا ( پنجشنبه ) با خروج سامانه بارش زا ، شرایط جوی رو به بهبود برود.

وی دمای کنونی هوا در کجور را صفر درجه سانتی گراد اعلام کرد و گفت : این میزان نسبت به روز گذشته هشت درجه کاهش دارد.

{jcomments off}