جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

برف به حدود 90 درصد باغ های گردو در بخش کجورنوشهر خسارت زد - نمایش محتوای خبر

 

 

برف به حدود 90 درصد باغ های گردو در بخش کجورنوشهر خسارت زد

مدیرجهادکشاورزی نوشهر گفت : ریزش برف دو روز گذشته در بخش تاریخی و کوهستانی کجور از توابع این شهرستان ، حدود 90 درصد به باغ های میوه بویژه گردو خسارت وارد کرد.

برف به حدود 90 درصد باغ های گردو در بخش کجورنوشهر خسارت زد

بخش تاریخی و کوهستانی کجور با جمعیتی دست کم 12 هزار نفر از گستره حدود 11 هزار هکتار زمین های کشاورزی برخوردار است که از این میزان سطح بیش از دوهزار هکتار آن شامل باغ های میوه است.
در برخی از روستاهای بخش کجور از جمله کندلوس، زانوس و نیچکوه ارتفاع برف به حدود 50 سانتیمتر رسیده بود.
محمدرضا رضوی زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : متاسفانه این برف سبب خشکیدگی سرشاخه های درختان گردو دراین منطقه شده است.
وی اظهار کرد : با اینکه در روزهای پایانی سال گذشته برفی که در این منطقه بارید بنوعی سبب خوشحالی کشاورزان و دامداران دراین بخش شد اما درادامه در روزهای اخیر به علت ریزش بی موقع باران و برف ، کاهش درجه حرارت و نیز سردی هوا خسارت های زیادی به درختان سیاه ریشه علاوه بر گردو همچنین به دیگر درختان از جمله گیلاس ، هلو و شلیل نیز وارد کرد.
مدیرجهاد کشاورزی نوشهر گفت : هرچند در روزهای نخست ریزش برف به شماری از باغداران بویژه گردو کاران توصیه شد تا در ساعت هایی از روز اقدام به روشن کردن ( آتش زدن ) لاستیک و کاه در باغ های خود کنند اما با این حال متحمل این میزان خسارت شده اند.
بخش ییلاقی و کوهستانی کجور از مناطقی است که غالب روستائیان این منطقه در بخش های مختلف کشاورزی بویژه باغداری ، دامداری و مرغداری فعالیت دارند.
طبق آمار از منابع رسمی ، دستکم 9 هزار بهره بردار در بخش های کشاروزی در منطقه کجور نوشهر فعالیت دارند.
این بخش با برخورداری از 62 روستا ، دو شهر ، دستکم 12 هزار نفر جمعیت ثابت و 25 هزار نفر جمعیت متغییر در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر واقع است.