جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

بررسی تامین منابع مالی بیمه کارگران ساختمانی در مجلس - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی تامین منابع مالی بیمه کارگران ساختمانی در مجلس

کمال علیپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری درباره آخرین اقدامات انجام شده برای بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: قانون بیمه کارگران ساختمانی از گذشته در کشور وجود داشت ولی تامین اجتماعی به بهانه نداشتن اعتبار اقدام به سهمیه‌بندی بیمه کارگران ساختمانی کرد.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس  در رایزنی با مسئولان بیمه تامین اجتماعی اقدام به تهیه سهمیه برای کارگران ساختمانی محل فعالیت خود اقدام می‌کردند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یکی از دلایل طرح سئوال مجلس از مسئول قبلی تامین اجتماعی و دولت که منجر به طرح تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی شده بود مربوط به بیمه کارگران ساختمانی بود.

وی افزود: سئوال مجلس بابت عدم اجرای قانون بیمه کارگران ساختمانی توسط مجریان مطرح بود که در این دولت نیز همین مشکل نیز وجود دارد.

نماینده مردم سوادکوه، قائمشهر، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:  برای رفع مشکل اعتباری بیمه کارگران ساختمانی در کشور به دولت طرح و برنامه‌ دادیم و اعتبار این طرح را هم مشخص کردیم.

وی بیان داشت: در این طرح همه کارگران ساختمانی با ضوابط مشخصی که دارند باید بیمه شوند و منابع این طرح در مجلس در حال رسیدگی است که با تصویب این طرح، بیمه کارگران ساختمانی تا حدودی ساماندهی می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حدود 2 میلیون نفر در کشور در صنعت ساختمان مشغول فعالیت هستند و این موضوع نیاز به توجه جدی است.

وی درباره جزئیات این طرح گفت: برای بیمه کارگران ساختمانی درصدی را تامین اجتماعی و درصدی هم از محل صدور مجوز ساختمان توسط شهرداری‌ها به بیمه کارگران ساختمانی اختصاص می‌یابد که این موضوع قرار است توسط مجلس رسیدگی شود.

علیپور درباره تامین اعتبار برای بیمه کارگران ساختمانی گفت: در طرحی که قرار است در مجلس مورد رسیدگی شود 11 درصد هزینه بیمه کارگران ساختمانی توسط شهرداری‌ها، بخشی دیگر اعتبار توسط تامین اجتماعی و بخشی نیز از محل ارزش افزوده و هفت درصد نیز توسط خود کارگران پرداخت می‌شود.

وی در پایان گفت: امکان دارد نمایندگان مجلس طرح‌های دیگری را مطرح کنند که منجر به تامین اعتبار برای ساماندهی بیمه کارگران ساختمانی در کشور شود.