جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

برداشت کلزا از اراضی کشاورزی مازندران؛ ‌اواخر اردیبهشت ماه - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت کلزا از اراضی کشاورزی مازندران؛ ‌اواخر اردیبهشت ماه

مرتضی امینی‌نیاکی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه نخستین برداشت محصول کلزا در شهرستان آمل اواخر اردیبهشت ماه در روستای سوته‌کلا از حوزه مرکز جهاد کشاورزی مرانده آمل صورت می‌گیرد، افزود: این برداشت در سطح سه هکتار در مزرعه فرج‌پور انجام ‌می‌‌شود.

وی با اعلام اینکه دانه کلزا دارای 25 تا 55 درصد روغن و 18 تا 24 درصد پروتئین و 12 تا 20 درصد پوست است، تصریح کرد: روغن کلزا به دلیل حضور اسیدهای چرب اشباع شده و فاقد کلسترول از کیفیت بالایی برخوردار است.

امینی نیاکی با بیان اینکه سطح قرارداد منعقد شده در مزارع شالیزاری 2 هزار و 363 هکتار و خشکزاری به 50 هکتار رسیده است، بیان داشت: همچنین میزان بذر توزیع شده از رقم هایولا 401 به میزان شش تن، هایون 308 به میزان شش تن و خود مصرفی سه تن بوده است.

وی افزود: در سال‌ جاری هزار و 640 نفر از کشاورزان شهرستان آمل پس از برداشت برنج برای کشت کلزا در سطح 2 هزار و 413 هکتار قرارداد منعقد کردند.

این مسئول با اعلام اینکه جهاد کشاورزی آمل برای کشت کلزا 50 تن کود فسفات و 145 تن کود گوگرد در اختیار بهره‌برداران قرار داده، یادآور شد: در این زمینه سطوح مبارزه با علف‌های هرز نیز به 260 هکتار رسیده است.

 

منبع: فارس