جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

برداشت دوباره برنج از شالیزارهای مازندران آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت دوباره برنج از شالیزارهای مازندران آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم کار برداشت به صورت مکانیزه از حدود یک هکتار از شالیزاری انجام شد که برنج طارم محلی در آن برای دومین بار در سال جاری کشت شده بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: امسال نشای دوباره برنج نسبت به سال پیش صد درصد افزایش یافت و به 32 هزار و 500 هکتار رسید.

ˈ یحیی ابطالی ˈ وضعیت عملکرد تولید و کیفیت شلتوک تولیدی در سال جاری را مطلوب توصیف کرد و افزود: اجرایی شدن مهندسی کشاورزی، مکانیزاسیون و وضعیت مناسب آب و هوایی عامل بالا رفتن کیفیت و عملکرد در تولید این محصول راهبردی بوده است.

وی گفت: استفاده از کمباین مخصوص نیز درو سبب شد تا ریزش شالی در زمان درو تا پنج درصد کاهش بیابد و دو درصد هم از میزان شکستگی هنگام تبدیل شلتوک به برنج سفید کم شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران به وضعیت تولید دوباره برنج از طریق پرورش جوانه های باقی مانده در شالیزارها پس از کشت اول موسوم به برنج ˈ دونوچ ˈ (رتون) اشاره کرد و افزود: 55 هزار و 500 هکتار از شالیزارهای استان پس از برداشت اول به صورت دونوچ پرورش یافته و در آستانه برداشت قرار دارد.

وی قیمت برنج سفید ارقام پرمحصول را به صورت عمده فروشی 37 تا 40 هزار و ارقام محلی را 58 تا 62 هزار ریال در هر کیلو گرم اعلام کرد.

مازندران با حدود 240 هزار هکتار اراضی شالیزاری ،42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.