سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

برداشت بیش از 95 درصد ارقام محلی برنج مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت بیش از 95 درصد ارقام محلی برنج مازندران

عزیزالله شهیدی‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری اظهار داشت: تاکنون 95 درصد از ارقام محلی و 70 درصد از ارقام میان‌رس و پرمحصول برنج استان برداشت شده‌ است. پیش‌بینی ما این است که بیش از 95 درصد برنج استان طی هفته آینده برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد آب‌وهوایی تولید محصول برنج نسبت به سال گذشته از رشد مطلوبی برخوردار بوده‌ است.

شهیدی‌فر با اشاره به بارش باران روز گذشته در مازندران، افزود: در صورتی‌ که بارندگی تداوم یابد به رشد محصول رتون و نشای مجدد کمک می‌کند در غیر این صورت ممکن است شالیکاران با مشکل مواجه شوند.

وی یادآور شد: اراضی شالیزاری که در شهریور ماه برداشت می‌شوند برای کشت رتون و نشای مجدد مناسب نیستند به دلیل اینکه با سرمای پاییز ممکن است هزینه‌ها افزایش یابد بهتر است این اراضی به کشت علوفه و سایر نباتات اختصاص یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: امسال حدود 50 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان به کشت رتون و 20 هزار هکتار به نشای مجدد برنج اختصاص یافت که با توجه به بحث کم‌آبی برخی از شالیزارها رها شده که هفته‌آینده گزارش نهایی جمع‌بندی می‌شود.

شهیدی‌فر ادامه داد: با توجه به شرایط آب‌وهوایی میزان مصرف سموم امسال کاهش داشته است. امسال آفت کرم ساقه‌خوار برنج به دلیل شرایط مساعد آب‌وهوایی و بحث مدیریت مزرعه مهار شد.