جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

برای جلوگیری از انتشار آفت مگس میوه واردات مرکبات ممنوع است - نمایش محتوای خبر

 

 

برای جلوگیری از انتشار آفت مگس میوه واردات مرکبات ممنوع است

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای جلوگیری از انتشار آفت مگس میوه به هیچ وجه اجازه واردات مرکبات را نمی دهیم و واردات این گروه از میوه ها به کشور ممنوع است.

برای جلوگیری از انتشار آفت مگس میوه واردات مرکبات ممنوع است

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسن پور با اشاره به اینکه امسال دو میلیون و 500 هزار تن پرتقال از باغهای کشور برداشت می شود، افزود: براساس برآوردهای انجام شده در کشور به ازای هر نفر 50 کیلو مرکبات تولید می شود بنابراین با توجه به میزان بالای تولید هیچ نیازی به واردات نیست.
وی گفت: هم اکنون مرکبات کشورهای مصر و سوریه به آفت مگس میوه مدیترانه آلوده است و از آنجا که این آفت خطرناک قادر است به 47 نوع محصول میوه خسارت وارد کند بنابراین هیچ گونه مجوزی برای واردات صادر نخواهیم کرد.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: علاوه براین نظارت های دقیقی برای ممانعت از ورود مرکبات از مرزهای کشور که معمولا در غالب تجارت پیله وری وارد می شود انجام خواهد شد.
حسن پور گفت: میزان تولید مرکبات در کشور به حدی است که امسال هیچ نگرانی برای تأمین نیاز بازار بویژه بازار شب عید نداریم و براساس برنامه ریزی های انجام شده 30 هزار تن مرکبات خریداری و ذخیره سازی می شود.
وی درباره وجود آفت مگس میوه در باغات مرکبات کشور افزود: محصول مرکبات کشور از این آفت پاک است و آلودگی در باره مگس میوه به جز موارد محدودی وجود ندارد.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال با توجه به بازار تولید بویژه در محصول پرتقال برای صادرات 100 هزار تن از این محصول به کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس برنامه ریزی شده است.
حسن پور گفت: به تازگی در منطقه بابلسر در یکی از باغهای نارنگی موردی از مگس میوه گزارش شد که بلافاصله کارشناسان سازمان حفظ نباتات وارد عمل شدند و محصول را امحا کردند.
وی تاکید کرد: تمام باغهای مرکبات کشور پاک است و هیچ مشکلی وجود دارد.
مرکبات از مهمترین محصولات باغبانی کشور است و از 16 میلیون تن تولید در بخش باغبانی چهار میلیون و 500 هزار تن آن مربوط به مرکبات است.
سطح زیر کشت باغ های مرکبات 310 هزار هکتار است که عمده آن در سه استان شمالی است.