جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

بخش عمده درآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی از پول مردم است - نمایش محتوای خبر

 

 

بخش عمده درآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی از پول مردم است

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور برنامه‎ریزی، هماهنگی و امور حقوقی گفت: عمده درآمد دانشگاه‎های علوم پزشکی از محل اقتصادی یعنی پول مردم یا بیمه است.

بخش عمده درآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی از پول مردم است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، طاهر موهبتی پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه مشترک هیأت‎های امنای دانشگاه‎های کلان منطقه یک آمایش عالی سلامت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تبیین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی حوزه بهداشت و درمان در سال اقدام و عمل و از طرفی ارائه برنامه عملیاتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با برگزاری جلسات توجیهی، مد نظر همه برنامه‎ریزان حوزه سلامت است.

وی با بیان اینکه در سال‎های گذشته برنامه عملیاتی را به این صورت نداشتیم که در دانشگاه‌ها تصویب شود و به‌صورت موردی داشتیم، افزود: در سال‌جاری این برنامه یکپارچه‌سازی شد و بخش‎های مشترک مورد پایش قرار می‌گیرند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور برنامه‎ریزی، هماهنگی و امور حقوقی با بیان اینکه مجموع برنامه‌ها عملیاتی بوده و یکپارچگی آن در سراسر کشور است، گفت: در منطقه یک آمایش سلامت، دانشگاه‌ها فاصله زیادی با یکدیگر ندارند، در مازندران طرح تحول سلامت و هیأت‎های امنا که در دانشگاه‌ها تلاش جدی دارند، به لحاظ زیرساختی اتفاقات خوبی افتاده و در شاخص‎های بهداشتی رویکرد خوبی داریم.

موهبتی با اعلام اینکه اولویت دادن به پیشگیری و درمان مهم‎ترین بخش برنامه‎های دولت در بخش سلامت است، خاطرنشان کرد: برنامه‌محوری برای دانشگاه‌های علوم پزشکی اهمیت زیادی دارد، سیاست‎های بسیاری نیز از سوی رهبری ابلاغ شده که بیشتر آنها در بخش سلامت بوده و تحقق آنها به برنامه‎محوری مرتبط است.

وی با اشاره به اینکه عمده درآمد دانشگاه‎های علوم پزشکی از محل اقتصادی یعنی پول مردم یا بیمه است، افزود: بخش عمده از بیمه سلامت و بعضی از تأمین اجتماعی است، به همین دلیل علاوه بر کسری بودجه در بخش حقوق پرسنل، موارد خدماتی درمانی نیز دارای مشکل می‎شوند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور برنامه‎ریزی، هماهنگی و امور حقوقی ادامه داد: البته مشکل دیگر این است که اعتبارات تخصیص 100 درصدی ندارند، وقتی درآمد محدود شود، خدمات نیز با مشکل مواجه می‎شود.

این مسؤول بیان کرد: 75 درصد از مدیران ارشد نظام برنامه‎ریزی را به کارشناسان محول می‌کنند، لذا مدیران دچار روزمرگی می‎شوند.

موهبتی با بیان اینکه اولویت کشور بخش سلامت است و حمایت‌های رهبری را در کنار آن داریم، اظهار کرد:  هر چند 70 درصد برنامه‎های راهبردی کشور به دلیل مشکلاتی از قبیل زمان‎بر بودن و به دنبال طرح‎های زودبازده بودن تحقق نمی‎یابد، اما حوزه بهداشت و درمان تلاش می‌کند تا به موفقیت برسد.

وی در پایان گفت: در ارزیابی‌های انطباق بین خوداظهاری و مستندات می‎بینیم که 45 درصد تفاوت بین آنها وجود دارد و چالشی پیش روی تحقق برنامه‎ها است که در بخش سلامت نیز وجود دارد.