جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

بافتهای فرسوده مازندران، ازغفلت تا احیا - نمایش محتوای خبر

 

 

بافتهای فرسوده مازندران، ازغفلت تا احیا

درهمه شهرهای مازندران بخش‌هایی وجود دارد که قدمت آن به بیش از یک صد سال می‌رسد و بیشتر، مکان‌های قدیمی و ساختمان‌های متروکه یا کاروانسراهای قدیمی را شامل می‌شود که درروزگارما بخشی از میراث فرهنگی و یادمان هنر گذشتگان قلمداد می‌شود.

بافتهای فرسوده مازندران، ازغفلت تا احیا

درهمه شهرهای مازندران بخش‌هایی وجود دارد که قدمت آن به بیش از یک صد سال می‌رسد  و بیشتر، مکان‌های قدیمی و ساختمان‌های متروکه یا کاروانسراهای قدیمی را شامل می‌شود که درروزگارما بخشی از میراث فرهنگی و یادمان هنر گذشتگان قلمداد می‌شود. 

برخی از این بافت‌ها، امروزه به قدری فرسوده و متروکه شده‌اند که خطر آوار شدن آنها و بروز برخی خسارت‌های جانی و مالی دور از ذهن نیست. 

با وجود تاکید مکرر مسئولان و مدیران شهری و درخواست شهروندان مبنی بر نوسازی بافت‌های فرسوده وقدیمی، به لحاظ برخی سیاست‌های متناقض این مسئله هنوز دراجرا مشکلاتی دارد.

محمدپور استاد رشته عمران دانشگاه مازندران دراین باره گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از این ساختمان‌ها و ساختارهای قدیمی با اندکی بازسازی و مدیریت، قابلیت استفاده به عنوان موزه، گالری نقاشی، بازارچه صنایع دستی و یا با تمهیداتی قابلیت استفاده به عنوان سفره خانه‌های سنتی را دارند و از آنجایی‌که این مکان‌ها بیشتر مورد علاقه گردشگران است می‌توانند منبع درآمد خوبی نیز برای شهرداری‌ها باشد.

به گفته این پژوهشگر، ساماندهی و بهسازی بافت‌های قدیمی شهری مسئله‌ای است که در سال‌های اخیر همواره مورد تاکید و توجه قرار گرفته است اما طرحهای احیای این اماکن به دلایل گوناگون به کندی پیش می رود که مهمترین آن کمبود اعتبار ونیروی انسانی متخصص است.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با اشاره به ضرورت احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری در مازندران گفت: احیای بافت‌های فرسوده در مازندران نگاهی ملی را طلب می‌کند.

نوروزی، احیای بافت‌های فرسوده را از ضروریات جامعه دانست و افزود: بیش از4 هزارو 700 هکتار بافت فرسوده در مازندران وجود دارد که دراین میان شهرهای آمل، بابل، ساری و قائمشهر بیشترین مساحت بافت‌های فرسوده را دارد.

وی تاکید کرد: مطالعات توانمند‌سازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی چهار شهربا تصویب ستاد استانی به پایان رسیده است و مطالعات نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده هفت شهر در استان در حال اجرا است.

کارشناس شرکت عمران مسکن سازان شمال نیزبا اشاره به زلزله‌ خیز بودن کشور گفت:  ساماندهی بافت فرسوده با کاهش آمار خسارات زلزله ارتباط  مستقیم دارد.

مهدوی با بیان اینکه برای ساماندهی بافت فرسوده در مازندران نیاز به همکاری داریم، افزود: بررسی‌های انجام شده در کیفیت خسارات اخیر در زلزله آذربایجان شرقی نشان می‌دهد که به دلیل ساخت و ساز نامناسب این هزینه سنگین بر کشور تحمیل شد.

وی بابیان اینکه مدیریت بحران در مقاوم‌سازی‌ها دچار مشکل است تصریح کرد:50 درصد تسهیلات اعتباری مسکن باید در اختیار بافت فرسوده قرار گیرد که این امر در مازندران بسیار کمتر است.

مهدوی در ادامه با اعلام اینکه سهمیه تسهیلات ما در سال 90 حدود 4 هزار و 500 واحد بود، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته فقط سهمیه 3هزار و 350 واحد در اختیار ما قرار گرفت و بانک صادرات و سپه برای ساماندهی بافت فرسوده با این سازمان همکاری مناسبی داشتند.

پوهشگر شرکت عمران مسکن سازان شمال کشور در ادامه میزان سهمیه تسهیلات بانک‌ها برای ساماندهی بافت فرسدوه در مازندران برای سال 91 را حدود 8 هزار و 800 واحد اعلام کرد و بیان داشت: 3 هزار و 164 واحد بافت فرسوده در مازندران نوسازی شد که مربوط به سال 90 بود.برای ساماندهی بافت فرسوده سهمیه‌های معین در نظر گرفته می‌شود ولی برای دریافت تسهیلات با چالش مواجه هستیم زیرا سهمیه در نظر گرفته شده برای ما با میزان تسهیلاتی که باید به ما ارائه شود برابری نمی‌کند.

خودنمایی بافت‌های فرسوده که برخی ازآنها به بیغوله‌هایی خطرآفرین  و کسالت‌آور تبدیل شده‌اند ازمعضلات استان است که ضروری است با  برنامه‌ای علمی ومنطقی ساماندهی شوند.

درهمین حال کارشناس اداره نوسازی بافت های فرسوده راه و شهرسازی مازندران، از وجود واحدهای قدیمی مسکونی در بافت های قدیمی و فرسوده در 32 شهر این استان خبر داد.

حجت الله داداشی گفت: توانمندسازی سکونتگاههای غیررسمی در شهرها کمک به شهرداریها در عمران و آبادانی بافت های قدیمی بوده و نوسازی طرحهای بافت های فرسوده در شهرهای آمل، بابل، ساری، نکا و قائم شهر در مرحله اجرایی قراردارد.

رئیس اداره نوسازی بافت های فرسوده شهری اداره کل راه و شهرسازی مازندران افزود: طرح مطالعاتی هفت شهر مازندران اکنون به پایان رسیده و طرح چند شهر دیگر در دست مطالعه است.

داداشی ادامه داد: بافت های فرسوده در شهرها به عنوان آسیب پذیرترین محدوده ها در حوادث، از حساسیت بالایی برخوردار بوده و نوسازی و احیا این بافت ها منجر به کاهش خسارت ناشی از حوادث طبیعی به ویژه در زمان وقوع زلزله می شوند.

داداشی افزود: مسئولیت اجرای این طرح در شهرهای مازندران به عهده شهرداریها بوده و براساس برنامه پنجم توسعه، در هرسال 10 درصد بافت های فرسوده شهرها باید بازسازی و نوسازی شود.

باتوجه به گفته های مسئولان وتاکید کارشناسان به نظر می رسد ضرورت توجه واجرای طرحهای احیای این بافتها مورد توافق همه است اما از آمارهای متناقض وناهماهنگی های مشخص میان مسولان می توان به دلایل کندی اجرای برنامه های مصوب این حوزه پی برد.