جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

باغداران مبارزه زمستانی علیه آفات و بیماری های مرکبات را انجام دهند - نمایش محتوای خبر

 

 

باغداران مبارزه زمستانی علیه آفات و بیماری های مرکبات را انجام دهند

ˈمحمد اخوان ˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : با توجه به بارش برف و بروز سرما و یخبندان در استان، زمان مناسب مبارزه با آفات و بیماری های مرکبات در باغاتی که آثار و علائمی از سرمازدگی مشاهده نمی شود،پنجم تا 25 اسفند ماه است.

وی ادامه داد : روغن پاشی باید با استفاده از روغن امولسیون شونده یی سی EC به مقدار هشت لیتر یا روغن ˈ ولک مایونز ˈ به میزان 10 تا 12 لیتر در هزار لیتر آب انجام شود .

اخوان گفت : در باغات آلوده به کنه قرمز که به تائید کارشناسان ذیربط رسیده باشد ، باید از کنه کش های مجاز و توصیه شده همراه با روغن امولسیون شونده استفاده شود.

وی افزود : در باغاتی که خسارت وارده به محدوده سرشاخه های انتهایی باشد، ضمن تاخیر یک هفته ای در شروع مبارزه زمستانی با هماهنگی و زیر نظر کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی و کاهش دُز مصرفی روغن یی سی EC به مقدار 5 لیتر یا روغن ولک مایونز به مقدار هفت لیتر در هزار لیتر آب می توان از اوایل دهه دوم اسفندماه اقدام کرد و در صورت آلودگی باغات به کنه قرمز مرکبات می توان با هماهنگی کارشناسان گیاهپزشکی از کنه کش های مجاز همراه با روغن امولسیون شونده استفاده کرد.

اخوان تاکید کرد: در باغاتی که شدت خسارت وارده ناشی از تنش سرمایی به صورت لوله شدن برگ، قهوه ای شدن برگ و سرشاخه، ترکیدگی پوست تنه و سرشاخه ها مشاهده شود با هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات و باغبانی هرگونه عملیات زراعی و باغی تا شروع رشد رویشی درختان باید به تاخیر بیفتد.

وی افزود : با توجه به شرایط حادث شده، احتمال شیوع بیماری و خسارت بلاست مرکبات در اوایل بهار دور از انتظار نیست پس برای کنترل باکتری عامل بیماری، استفاده از قارچکش های مسی در اواخر اسفند ماه در باغاتی که دچار تنش سرمایی شدند، طبق نظر کارشناسان گیاهپزشکی پیشنهاد می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه سموم باید مطابق با نسخه گیاه پزشکی توصیه شده توسط کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاه پزشکی و با اخذ فاکتور از فروشگاه های مجاز خریداری شود ، گفت : به منظور پیشگیری از اثرات سوء احتمالی و اثر بخشی مناسب قارچکش های مسی، توصیه می شود فاصله 15 تا 20 روز بین روغن پاشی و سمپاشی با سموم مسی رعایت شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به حفظ محیط زیست و حمایت از دشمنان طبیعی آفات و نیز حشرات گرده افشان به باغداران توصیه کرد قبل از سمپاشی، با زنبورداران منطقه هماهنگی و به آنان اطلاع رسانی کنند.

وی با تاکید بر پوشش کامل و یکنواخت محلول سمی روی درختان جهت حصول نتیجه بهتر در مبارزه زمستانی ، به باغداران توصیه کرد، محول پاشی را پس از هرس زمستانه انجام دهند و به اطلاعات هواشناسی و اطمینان از عدم بارندگی 24 تا 48 ساعت پس از سمپاشی نیز توجه کنند.

او تاکید کرد : رعایت نکات ایمنی از قبیل استفاده از ماسک، دستکش، چکمه و لباس مخصوص، عدم خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن هنگام سمپاشی و شستن اعضای آلوده پس از اتمام کار با آب و صابون الزامی است.

اخوان از باغداران خواست برای دریافت راهنمایی و هرگونه سوالی در این خصوص به کارشناسان حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها، مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها، کلینیک های گیاهپزشکی و شرکت های فنی خدمات کشاورزی مراجعه کنند.