سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

بازار روسیه برای صادرات مازندران آماده است/مذاکره با قطر برای واردات برنج - نمایش محتوای خبر

 

 

بازار روسیه برای صادرات مازندران آماده است/مذاکره با قطر برای واردات برنج

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد محمدپور‌عمران در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه بازار روسیه برای تجارت فعالان اقتصادی مازندران باز شده است، اظهار داشت: بازار 17 میلیارد دلاری محصولات کشاورزی و بازار 40 میلیارد دلاری مواد غذایی و کشاورزی روسیه با تحریم 32 کشور اروپایی و چهار کشور آمریکایی مواجه شد که مازندران در حوزه محصولات کشاورزی از جمله طیور، ماهی، مرکبات، کیوی، گل و گیاه و لبنیات می‌تواند در این بازار ورود یابد.

وی با اشاره به اینکه توجه به کیفیت براساس آنالیز قرنطینه‌ای گمرکات در صادرات محصولات کشاورزی از مازندران امری ضروری برای ورود به بازار روسیه است، افزود: تاکنون در صادرات محصولات شیلاتی و پروتئینی مانند مرغ و ماهی در بازار روسیه صادرات نداشتیم ولی در نشست اخیر کمیسیون روابط اقتصادی ایران و روسیه مازندران به عنوان تنها استان کشور ایران می‌تواند محصولات کشاورزی را براساس ضوابط گمرکی به کشور روسیه صادر کند.

محمدپور از برگزاری نمایشگاه غذایی جهانی مسکو خبر داد و گفت: هیئتی از مازندران با محوریت بخش خصوصی در حوزه تولیدات طیور، گل و گیاه و چندتن از مدیران دولتی در این نمایشگاه به عنوان هیئت اقتصادی اعزام می‌شوند.

وی با بیان اینکه شرایط بازار روسیه برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی مازندران فرصت استثنایی است، اظهار داشت: بخش خصوصی می‌تواند با توجه به شرایط ایجاد شده سرمایه‌گذاری خود را در حوزه حمل و نقل دریایی، ریلی و زمینی انجام دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تصریح کرد: برای هر کیلو مرغ پنج هزار ریال یارانه برای تولیدکنندگان با هدف صادرات مرغ به کشور روسیه در نظر گرفته شده است.

وی با اعلام اینکه سال گذشته از مازندران 60 میلیون دلار انواع میوه، خشکبار، مصالح ساختمانی و سبزیجات صادر شده است، یادآور شد: با معاونت بین‌الملل وزارت نفت به این توافق رسیدیم کالاهای که بابت طلب ترکمنستان از ایران می‌تواند پرداخت و صادر شود مازندران در این مجموعه کالاها نقش داشته باشد.

محمدپور افزود: فعالان بازرگانی مازندران می‌توانند در این زمینه گسترش صادرات داشته باشند.

وی از مذاکره با قطر برای واردات برنج از مازندران خبر داد و گفت: هیئت بازرگانی قطری علاقمندند روی واردات برنج مرغوب از مازندران کار کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ادامه داد: یکی از موانع تعرفه صادراتی است که با رفع این چالش صادرات برنج مازندران به ثبات بازار و رفاه کشاورزان کمک می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: توجه به صنایع تبدیلی و بسته‌بندی از اولویت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران است تا فعالیت اقتصادیش به صورت رقابت‌پذیر در بازار روسیه جای مناسبی داشته باشد.