جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

بازار در حوزه پژوهش راه‌اندازی شود-اقتصاد پژوهش را به بازار بسپاریم - نمایش محتوای خبر

 

 

بازار در حوزه پژوهش راه‌اندازی شود-اقتصاد پژوهش را به بازار بسپاریم

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، اکبر ترکان شامگاه چهارشنبه در چهاردهمین جشنواره گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری مازندران که به میزبانی این شهرستان برگزار شد، بیان داشت: فناوری کاربردی کردن علم است.

وی افزود: اگر علمی کاربردی نشده باشد به مرحله فناوری نرسیده است و همه کوشش‌های علمی برای کاربردی کردن علم و دانش است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اعلام اینکه علم باید کاربردی شود تا نفعی در آن برای بشریت جستجو شده و ارتقای زندگی بشری به دست آید، اذعان داشت: در دنیا با توجه به گستردگی زیاد و دستاوردهای حوزه علم و پژوهش، همه آنها تبدیل به ثروت نمی‌شود و به ارتقای زندگی مردم نمی‌انجامد.

ترکان با بیان اینکه اقتصاد پژوهشی کاربردی کردن علم را شامل می‌شود، تصریح کرد: باید ببینیم برای پیشرفت اقتصاد پژوهش را به بازار بسپاریم یا به رهنمودها موکول کنیم.

وی با اعلام اینکه هدرسوز کردن منابع کشور هنر نیست، یادآور شد: راهکاری که می‌تواند پژوهش را ارتقا دهد کشش تقاضا است زیرا هزینه‌های تحقیق و توسعه مستلزم اقتصاد اندازه است.

ترکان خاطرنشان کرد: برای توسعه پژوهش باید از روش فشار عرضه به سمت کشش تقاضا برویم.

وی با اعلام اینکه باید سازوکار پژوهش در بازار ایجاد شود و همانند دیگر محصول برای آن نیز بازار راه بیاندازیم، گفت: علم پاسخ چرایی است و نباید با رهنمود به دنبال پژوهش باشیم بلکه باید با کاربردی کردن علم از آن منفعت ببریم.

به گزارش فارس، در پایان این مراسم از برترین‌های علمی، پژوهشی و فناوری مازندران از مراکز علمی و دانشگاه‌های مختلف با حضور مسئولان کشوری و استانی قدردانی شد.