جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

بازار تعیین‌کننده قیمت برنج است - نمایش محتوای خبر

 

 

بازار تعیین‌کننده قیمت برنج است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: بازار تعیین کننده قیمت برنج است و سازمان دیگری در این موضوع دخیل نیست.

بازار تعیین‌کننده قیمت برنج است

دلاور حیدرپور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: برنج ازجمله زراعت‌های پرمشقتی است که در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی از هزینه‌های تولید بالایی برخوردار است.

وی افزود: با توجه به اینکه برنج محصولی آب‌بر است و در زراعت برنج بسیار حیاتی و ضروری است، منابع آبی مطمئن تعیین کننده در کاهش و افزایش تولید برنج است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: با توجه به اینکه ماشین‌آلات کشاورزی به اندازه کافی در اختیار است و کشاورزان هیچگونه محدودیتی برای دریافت تسهیلات خرید ماشین‌آلات کشاورزی ندارند، انتظارمان بر این است کشاورزان برای سهولت کار و پایین آوردن هزینه تولید از تکنولوژی روز استفاده کنند.

حیدرپور با بیان اینکه نداشتن آب مطمئن ذخیره شده از چالش های مهم زراعت برنج است، افزود: رفع این اقدام نیازمند عزم استانی و همکاری دستگاه‌های مرتبط است.

وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه بخش کشاورزی متولی تولید این محصول و سایر محصولات کشاورزی است،چرا در قیمت‌گذاری دخیل نیست، گفت: برخی محصولات اساسی مشمول قیمت تضمینی است و انواع برنج پرمحصول یکی از محصولاتی است که دارای قیمت تضمینی است که هزینه‌های آن در وزارت جهاد کشاورزی بررسی می‌شود و با حداقل قیمت در دولت و شورای اقتصاد برای تصویب و ابلاغ ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی، قیمت کف است و اگر بازار با مشکل مواجه شد و برای اینکه کشاورز ضرر نکند دولت موظف است با قیمت تضمینی محصول را از کشاورز خریداری کند تا کشاورز دچار ضرر و زیان نشود.

حیدرپور خاطرنشان کرد: بازار تعیین کننده قیمت برنج است و سازمان دیگری دخیل این موضوع نیست.