جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

بارندگی در مازندران در مقایسه با سال گذشته شش درصد کاهش دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

بارندگی در مازندران در مقایسه با سال گذشته شش درصد کاهش دارد

مقدار بارندگی در هفت ماهه امسال در مازندران در مقایسه با بلند مدت حدود هشت درصد افزایش اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود شش درصد کاهش نشان می دهد.

بارندگی در مازندران در مقایسه با سال گذشته شش درصد کاهش دارد

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی هواشناسی مازندران میانگین بارندگی از فروردین تا پایان مهرماه امسال در این استان 340 میلی متر بود که در نیمه غربی و بخش هائی از نیمه شرقی استان بارش افزایش داشته و بیشترین افزایش از بابلسر حدود 26 درصد و بیشترین کاهش از قراخیل قائمشهر حدود 20 درصد بود.
براساس این گزارش میانگین بارندگی در مهرماه گذشه در مازندران 112 میلی متر بود که در مقایسه با نرمال بلند مدت حدود 20 درصد افزایش و نسبت به مهرماه سال گذشته حدود 30 درصد کاهش را نشان می دهد.
در بین 15 ایستگاه هواشناسی در مازندران بیش از نیمی از ایستگاهها بارش اتفاق افتاده نسبت به نرمال افزایش داشته و بیشترین افزایش از رامسر حدود 90 درصد و بیشترین کاهش از بلده حدود 20 درصد بوده است.
در نیمه اول مهرماه امسال باران چندانی در استان نداشتیم اما در نیمه دوم متوسط میزان بارش نسبت به دوره بلند مدت حدود 20 درصد افزایش و نسبت به دوره گذشته حدود 30 درصد کاهش داشته است.
** پیش بینی فصلی
براساس آخرین نقشه های پیش یابی مدل های اقلیمی و تحلیل شرایط پدیده های تهیه شده در مرکز پیش بینی اقلیم شناسی هواشناسی کشور میانگین میزان بارش در طی یک ماه آبان بیشتر از میانگین بلند مدت و در دوره سه ماهه آبان ، آذر و دی در حد میانگین بلند مدت و یا بیشتر و در دوره سه ماهه آذر تا اسفند در حد میانگین بلند مدت پیش بینی می شود.
میانگین دمای هوای مازندران در پاییز در حد نرمال تا یک درجه کمتر از آن پیش بینی شده است.
در ماه آبان دمای هوا یک تا دو درجه زیر نرمال و در ماه آذر حدود یک درجه کمتر از نرمال پیش بینی می شود. دمای هوا در دی ماه در حد نرمال و از اواخر دی تا اسفند گرمتر از معمول و تا 1.5 درجه فراتر از نرمال ماهیانه می رسد.
براساس این گزارش صحت پیش بینی فصلی حدود 70 درصد می باشد.
آنچه از تجزیه و تحلیل این گزارش برمی آید به نظر می رسد که شرایط جوی و آب و هوایی مازندران نسبت به یک دهه گذشته دچار تغییراتی شده و این موضوع باید مسئولان و متولیان امور بوِیژه کشاورزی را بیدار نماید که متناسب با این تغییرات پیش بروند و برنامه و راهکار لازم را ارایه دهند تا کشاورزان بر اثر این تغییرات با مشکل مواجه نشوند.
در طی چند سال اخیر کشاورزان شالیکار مازندران در فصل کشت و داشت با مشکل کم آبی مواجه شدند که این مساله خود هشداری است برای مسئولان که به فکر برنامه ریزی و ارایه راهکار باشند.
استان مازندران با دارا بودن بیش از 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و میانگین ضریب کشت 1.3 و تولید سالانه بیش از شش میلیون تن انواع محصولات کشاورزی قطب کشاورزی کشور محسوب می شود و می طلبد که نگاه برنامه ریزان کشور به مسائل و مشکلات این استان نگاهی فرا استانی و ملی باشد.