جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

بارندگی استرس وتنش خشکسالی شالیزارهای شرق مازندران را از بین برد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بارندگی استرس وتنش خشکسالی شالیزارهای شرق مازندران را از بین برد

بارندگی استرس وتنش خشکسالی شالیزارهای شرق مازندران را از بین برد


معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه حدود 10 درصد برابر با 25هزار هکتار از اراضی شالیزاری شرق استان در تنش و استرس خشکسالی قرار داشتند، گفت: با بارندگی بیش از 70 میلی متری سه روز اخیر، تنش خشکسالی اراضی این مناطق از بین رفته است.

بارندگی استرس وتنش خشکسالی شالیزارهای شرق مازندران را از بین برد

عزیزالله شهیدی فر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر اینکه بارندگی اخیر برای اراضی شالیزاری شرق استان مثبت و به هنگام بوده ،بارش برای باغات استان مازندران نیز بیشترین فایده را داشته است.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی کشاورزی زراعی و باغی دارد که از این سطح 110هزار هکتار اراضی باغی و 230 هزار هکتار شالیزاری است.

**بارندگی هزینه برداشت بخشی از اراضی شالیزاری مازندران را افزایش داد

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در عین حال به ورس ( خوابیده شدن شالی برنج روی هم ) و خسارت احتمالی و بالا رفتن هزینه برداشت بخشی از اراضی شالیزاری مناطق مرکزی و غرب استان مازندران اشاره کرد و گفت: از آنجاییکه بارندگی اخیر سبب خوابیدن شدن شالی برنج شده است، برداشت مکانیزه را دشوار و به طور یقین هزینه درو به روش سنتی ودستی را بالا می برد.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: کارشناسان در حال برآورد خسارت احتمالی بارندگی اخیر بر اراضی شالیزاری که در مرحله برداشت قرار داشته اند ،هستند.

نخستین برداشت مکانیزه شالی برنج چهارشنبه هفته پیش با حضور استاندار مازندران و معاون وزیر جهاد کشاورزی در سطح 1.5 هکتار از اراضی شالیزاری روستای اسپه کلای شهرستان فریدونکنار آغاز شد.

استان مازندران با 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری 44 درصد برنج کشور را تامین می کند.

هوای استان مازندران در سه روز اخیر همراه با بارش و رگبار بوده است و هم اکنون نیز هوای استان ابری و همراه با بارش پراکنده باران است.