جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

باران 22 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران را از استرس خشکی نجات داد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

باران 22 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران را از استرس خشکی نجات داد

باران 22 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران را از استرس خشکی نجات داد


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 22 هزار و 838 هکتار از شالیزارهایی که تحت استرس خشکی قرار داشتند با بارندگی چند روز اخیر از خطر نابودی نجات یافتند.

باران 22 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران را از استرس خشکی نجات داد

در تعطیلات عید فطر در مناطق شرقی مازندران بیش از 50 میلیمتر و در مناطق مرکزی و غربی استان بیش از 100 میلیمتر باران بارید و بیشترین بارش نیز در نوشهر با 177.4 میلیمتر ثبت شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن عنایتی اظهار داشت : با توجه به وضعیت بحرانی شالیزارها به دلیل خشکی و عدم تامین آب زراعی به خصوص در مناطق شرقی استان، سطح کشت برنج به 208 هزار و 635 هکتار تقلیل پیدا کرده و یک هزار و 522 هکتار به دلیل خشکی کشت نشده است.

وی با بیان اینکه 716 هکتار از شالیزارهای کشت شده به دلیل خشکی رها و از غیرقابل استفاده شده است، گفت: 22 هزار و 838 هکتار از شالیزارهایی که تحت استرس خشکی قرار داشتند خوشبختانه با بارندگی چند روز اخیر از شدت بحران خشکی کاسته شده و بسیاری از مزارع تحت استرس از خطر نابودی نجات یافتند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: برخی از مزارع دچار ورس یا خوابیدگی شده که باید با کمباین های مخصوص، برداشت شود.

عنایتی افزود: شالیزارهای استان در مرحله رشدی از پنجه دهی تا مرحله زایشی و ظهور خوشه در انواع ارقام پرمحصول و محلی قرار دارند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر 2.2 هکتار سطح برداشت ارقام محلی بوده است که 2 هکتار به صورت مکانیزه و 0.2 هکتار به روش سنتی بوده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود از خرید تضمینی 148 هزار و 197 تنی گندم در استان خبر داد و افزود: از میزان خریداری شده 138 هزار و 704 تن توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی و 9 هزار و 493 تن توسط اتحادیه تعاون روستایی خریداری شده است.

عنایتی یادآور شد: تاکنون بالغ بر 148 میلیارد تومان پول کشاورزان گندمکار استان پرداخت شده و مبلغ 37 میلیارد تومان باقی مانده ظرف چند روز آینده به حساب کشاورزان گندمکار استان واریز خواهد شد.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد و تامین کننده 42 درصد برنج مورد نیاز کشور است.