سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

آیین بیست و ششمین سالروز عروج سرلشگر شهید طوسی در ساری برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

آیین بیست و ششمین سالروز عروج سرلشگر شهید طوسی در ساری برگزار شد

دکتر ˈ کیومرث نیاز آذری ˈ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری در این آیین از ناگفته های رشادت های شهید طوسی برای حاضران سخنرانی کرد.

وی با یادآوری خاطره ای در باره عبودیت و دیانت شهید طوسی، گفت: با اینکه شهید طوسی مایل به پیروزی یکی از نامزدهای متعهد در یکی از انتخابات اوایل انقلاب بود، اما در تبیین نگرانی هایش تاکید می کرد که تمام دغدغه او این است که فقط و فقط آرای مردم باید از صندوق ها بیرون آمده و همان آراء خوانده شود و کسی نباید با اعمال علاقیش، استحکام اعتماد 98 درصدی مردم به جمهوری اسلامی ایران را بشکند.

رئیس دانشگاه آزاد ساری با ذکر خاطره دیگری ضمن اشاره به خلوص و دنیاگریزی شهید طوسی، افزود: مرحوم مجدآراء به عنوان استاندار مازندران با واسطه قراردادن اینجانب نهایت تلاش خود را به عمل آورد تا ایشان را به عنوان فرماندار یکی از شهرستان های درجه یک مازندران که آن زمان گلستان هم را شامل می شد، منصوب کند، اما ایشان در جلسه نذر می کند تا من بتوانم استاندار را منصرف سازم.

وی ادامه داد: زمانی هم که می خواستند ایشان را به عنوان فرمانده عملیات سپاه منطقه 3 گیلان و مازندران منصوب کنند، به من گفته بود ماموریت موقتی به مقصد اهواز گرفته تا به جبهه برود و دیگر برنخواهد گشت.

نیاز آذری گفت: شهید طوسی در حالی که بسیار هم مسوولیت پذیر و توانمند بود، اینگونه از عناوین مسوولیتی می گریخت و اینجاست که من باید تاکید کنم که با طوسی بودن ما هنر نیست، هنر مثل طوسی بودن است که بسیار سخت است و نمونه اش را می توانید ببینید.

وی افزود: در مقابل قدرت گریزی طوسی، بعضی ها برای رسیدن به پست های بسیار کوچک، صدها نفر را واسطه گرفته و همه کوپن هایشان را خرج می کنند. آیا اینها می توانند در راه شهید طوسی حرکت کنند، خون شهید طوسی را تضمین کرده و یا مثل شهید طوسی برای نسل امروز، الگو باشند؟

او از شهید طوسی با عنوان انسان با تقوا، اهل توکل، ولایت پذیر و دارای اخلاق اسلامی یاد کرد و ادامه داد: آنچه که البته آلام و زخم های این خانواده و دیگر خانواده های شهدا را التیام خواهد داد، توجه به آرمان ها و جاری شدن فرهنگ شهادت و ایثار در جامعه و تلاش مضاعف مدیران در خدمت به مردم و پرهیز از مقایسه موفقیت ها با زمان طاغوت و توجه متمرکز به لیاقت مردم و بسترهای توسعه و پیشرفت است.

سردار ˈ کمیل کهنسالˈ از همرزمان شهید طوسی و از یادگاران دفاع مقدس هم در این آیین از شهید طوسی به عنوان معیار تمام عیار و نماد شخصیت مازندرانی ها یاد کرد و گفت: جلوه و بروز شخصیتی مانند شهید طوسی، نگاه ایران به مازندران را ارتقاء بخشید و اعتبار ما را در جنگ و جامعه و تاریخ کشورمان مضاعف کرد.

وی شهید طوسی را فراتر از یک رزمنده و مظهر تربیت دینی، شجاعت ایمانی، اخلاق حسنه و معارف اعتقادی توصیف کرد و افزود: در تمام حرکات و سکنات طوسی، عقائد دینی و انقلاب متبلور بود و حاضر نبود حتی یک گام بر خلاف اسلام بردارد.

سردار کمیل کهنسال گفت: طوسی تمام ظرفیت های اطلاعات عملیات لشگر را احیاء کرده بود و فرماندهان قرارگاه سپاه، در مقابل تسلط و مهارت وی در کارهای تخصصی و اطلاعات میدانی مبهوت مانده و بشدت لذت می بردند و تردیدهایشان را در اعتماد به گزارشات طوسی در جلسات قرارگاه، رفع می کردند.

وی افزود: با آمدن طوسی به لشگر، ویژه بودن لشکر 25 کربلا معنا گرفت و ما در همه زمینه های عملیاتی توانمند شدیم و از آن تاریخ به بعد لشکر مازندران پای ثابت همه عملیات های سراسری و مهم بود.

او با ذکر خاطره ای از شهید طوسی ، ادامه داد: طوسی گاهی به خاطر نقش آفرینی بیشتر و فعالیت های پرحجم، تا 50 روز موفق نمی شد که به خانواده اش و دختر خردسالش که بسیار هم به او علاقمند بود و در اهواز مقیم بودند، سرکشی کند در حالی که فاصله جبهه ها تا اهواز، کمتر از سه ساعت بود.

این یادگار هشت سال دفاع مقدس گفت: طوسی پیش از شهادت هم، به مقام شهادت رسیده بود و به معنای واقعی کلمه شهید بود و دلتنگی های شدیدش برای شهادت، نشان می داد که او از قبل برای شهادت آماده بود و می دانست که شهید می شود و خانواده رزمنده و انقلابی اش هم با بزرگ کردن عکس او و قاب گرفتن آن، مطمئن بودند که طوسی شهید می شود.

وی تاکید کرد: طوسی ها را به معنای واقعی کلمه باید احیاء و شکوفا کرد و در این رابطه باید به ابعاد متنوع این شخصیت بزرگوار توجه مشابه و مشترک نشان داد.

در این آیین ˈ سید علی اکبر طاهاییˈ استاندار مازندران ، معاونان وی ، نماینده ای از سوی نماینده ولی فقیه در مازندران، دادستان استان و جمعی از مدیران کل و مسوولان مازندران و همرزمان شهید طوسی و یادگاران هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند.

همچنین در این مراسم ˈ حمید برناسیˈ در منقبت شهدا و فاطمیه مداحی کرد.