رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

آیین بهره برداری ازدفتر مرکز و غرب آسیا کنوانسیون بین المللی رامسر آغاز شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیین بهره برداری ازدفتر مرکز و غرب آسیا کنوانسیون بین المللی رامسر آغاز شد

آیین بهره برداری ازدفتر مرکز و غرب آسیا کنوانسیون بین المللی رامسر آغاز شد


آیین بهره برداری از دفتر منطقه مرکز و غرب آسیای کنوانسیون بین المللی تالاب ها موسوم به کنوانسیون رامسر روز دوشنبه با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در هتل قدیم رامسر آغاز شد.

آیین بهره برداری ازدفتر مرکز و غرب آسیا کنوانسیون بین المللی رامسر آغاز شد

در این آیین علاوه بر معاون رییس جمهوری و همراهان ، 15 میهمان خارجی از کشورهای منطقه حضور دارند.

بر اساس عرف بین المللی مقر دبیرخانه اصلی هر معاهده بین المللی در مرکز و خاستگاه تاسیس آن است که مسوولان تلاش می کنند که دبیرخانه اصلی کنوانسیون بین المللی رامسر از سوییس به رامسر انتقال داده شود.

13 بهمن ماه 1349 با حضور 18 کشور به میزبانی رامسر این کنوانسیون تاسیس شد و با توجه به اهمیت تالاب ها 168 کشور جهان به این معاهده پیوستند.کشورهای عضو دارای دو هزار و 188 تالاب با وسعت بیش از دو میلیون و 800 هزار هکتار هستند.

راه اندازی دفتر مرکز و غرب آسیای کنوانسیون تالاب ها در رامسر گام موثری برای انتقال دبیرخانه اصلی آن به این شهر با کمک همه سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست و سازمان های دولتی است.

190 میلیون هکتار از تالاب های جهان در کنوانسیون جهانی رامسر ثبت شده است. ایران نیز250 تالاب دارد که 24 تالاب در قالب کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و پنج میلیون و 200 هزار هکتار از مساحت تالاب ها نیز مربوط به ایران است.

تالاب های ایران محل زیست 160 گونه پرنده مهاجر و بومی است، اما با این وجود 13 تالاب ایران از 24 تالاب ثبت شده در کنوانسیون رامسر در حال تخریب است که باید بر قالب این کنوانسیون قوانین مربوط به جلوگیری از شکار و صید غیرقانونی، نظارت بر پروژه های عمرانی مغایر با محیط زیست در حوزه این تالاب ها را با جدیت اجرا کرد.