سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

ایمن‌سازی 10 نقطه رانشی در نکا - نمایش محتوای خبر

 

 

ایمن‌سازی 10 نقطه رانشی در نکا

سیدعلی صادقیدر گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نکا افزود: برای اجرای این طرح ایمن‌سازی مناطق رانشی هزار جریب نکا اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی اظهار داشت: رانش زمین در مناطق کوهستانی و جنگلی تهدیدی جدی است، اظهار داشت: اختصاص اعتبار مناسب برای ایمن‌سازی جاده‌ها از نیازهای ضروری است.

به گفته صادقی، وجود مناطق و زمین‌های رانشی در هر منطقه هر لحظه ممکن است موجب مسدود شدن راه ارتباطی می‌شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی نکا با بیان اینکه بیشتر راه‌های روستایی منطقه هزار جریب و دهستان پی‌رجه در نقاط کوهستانی و دامنه‌های پوشیده از جنگل قرار دارند، اظهار داشت: وجود آب‌های سطحی و بالا بودن سطح ایستایی و چشمه‌های فعال در زمین‌های بالادست، موجب رانش‌های متعددی در این منطقه شده است.

صادقی یادآور شد: با اجرای زهکشی سطحی و عمیق نسبت به نفوذ آب به بدنه راه و همچنین احداث دیوارهای گابیونی می‌توان از رانش‌ها و تخریب راه جلوگیری کرد که با صرف هزینه فوق عملیاتی شد.

وی گفت: قطع درختان و بی‌توجهی به آبخیزداری اراضی بالا دست از دیگر عوامل بروز رانش و لغزش زمین است.

صادقی ادامه داد: ایمن‌سازی مناطق رانشی در محورهای بندبن لایی، رمدان خیل، سوچلما، گلورد کوچک و درویش خلک عملیاتی شد.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نکا به محورهای روستایی که عملیات مذکور در آنها صورت گرفته اشاره و تصریح کرد: احداث دیوار گابیونی در محورهای روستایی "بندبن به لایی" به طول 30 متر، محور "گلوردکوچک" به طول 50 متر و همچنین زهکشی در محورهای روستایی "سوچلما" به طول 50 متر، "دوریش خلک" به طول 150 متر، "رمدانخیل" به طول 150 متر از جمله نقاط حادثه‌خیز بوده که با اجرای عملیات مذکور ایمن‌سازی و بهسازی شد.

به گزارش فارس، مازندران دارای 7 هزار و 707 کیلومتر راه روستایی است که 472 کیلومتر از آن در شهرستان نکا واقع شده است.